دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

خود را برای اسکن هسته ای قلب آماده کنید

اسکن هسته ای قلب برای ارزیابی قلب و بیماری شریان کروناری و کاردیومیوپاتی (بیماری عضلات قلبی) استفاده میشود. همچنین ممکن است برای این که مشخص کنند آیا قلب در اثر شیمی درمانی یا رادیوتراپی آسیب دیده است یا خیر از آن استفاده کنند.

پزشکی هسته ای از مقدار کمی ماده ی رادیواکتیو که رادیوترکر نامیده میشود استفاده میکند که معمولا به جریان خون تزریق میشود، استنشاق میشود یا بلعیده میشود.

ماده ی رادیوترکر به ناحیه ای که مورد بررسی قرار خواهد گرفت می رود و انرژی را به صورت پرتوهای گاما می تاباند که با یک دوربین مخصوص نمایان میشود و رایانه یک تصویر از درون بدن شما ایجاد میکند. تصویر برداری اسکن هسته ای قلب اطلاعات یکتایی را فراهم میکند که از طریق فرآیند های تصویر برداری دیگر به دست نخواهند آمد.

اگر فکر میکنید ممکن است باردار باشید یا اگر به کودک خود شیر میدهید و یا هر بیماری دیگری دارید، دارویی مصرف میکنید و یا اگر به چیزی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

براساس نوع آزمایشی که دارید، پزشکتان به شما خواهد گفت که احتمالا چه چیزی قبل از فرآیند بخورید یا بنوشید، به

خصوص اگر میخواهد برای شما آرام بخش استفاده کند. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس مخصوصی بپوشید.

اسکن هسته ای قلب چیست؟

اسکن هسته ای قلب شاخه ای از تصویر برداری پزشکی است که از مقدار کمی ماده ی رادیواکتیو برای تشخیص شدت یا درمان بیماری های مختلفی مانند خیلی از سرطان ها، بیماری های قلبی، دستگاه گوارش، غدد داخلی، اختلالات عصبی و دیگر اختلالات درونی بدن استفاد میکند.

به این دلیل که فرآیند های اسکن هسته ای قلب میتوانند فعالیت های مولوکولی درون بدن را دقیقا مشخص کنند، آن ها برای تشخیص بیماری های احتمالی در مراحل ابتدایی و نیز پاسخ سریع به مداخلات درمانی پیشنهاد میشوند.

اسکن هسته ای قلب برای تشخیص و ارزیابی بیماری های شریان کروناری قلب مفید است. همچنین برای ازیابی کاردیومیوپاتی و تعیین آسیب احتمالی به قلب در اثر شیمی درمانی یا رادیوتراپی استفاده میشود.

فرآیند تصویر برداری اسکن هسته ای قلب بدون تهاجم است و به استثنای تزریق وریدی، معمولا یک آزمایش پزشکی بدون درد بوده که به تشخیص و ارزیابی شرایط بیماری کمک میکند.

براساس نوع آزمایش پزشکی هسته ای شما، ماده ی رادیوترکر یا تزریق خواهد شد، یا بعلیده میشود و یا به شکل گاز استنشاق خواهد شد و درنهایت در اندام یا محلی که میخواهد مورد بررسی قرار بگیرد تجمع می یابد.

اسکن هسته ای قلب

تابش های رادیواکتیو که از ماده ی رادیوترکر تابیده میشود به وسیله ی یک دروبین مخصوص نمایان میشود یا دستگاه تصویر برداری تصویر و اطلاعات مولکولی فراهم را میکند.

در بسیاری از مراکز، تصویر برداری پزشکی هسته ای میتواند روی سی تی اسکن یا ام آر آی سوار شود تا یک نمای ویژه ایجاد کند، به این فرآیند ادغام تصویر برداری یا ثبت مشترک گفته میشود.

این نمای ویژه اجازه میدهد تا اطلاعات از دو آزمایش مختلف ترکیب شده و در یک تصویر تفسیر شود، این موضوع منجربه کسب اطلاعات دقیق تر و تشخیص دقیق میشود.

آزمایش های اسکن هسته ای قلب تصاویری از توزیع جریان خون در عضله ی قلب را ارائه میدهند و میتوانند برای تصویر سازی عملکرد قلبی استفاده شوند.

کاربرد اسکن هسته ای قلب

پزشکان از مطالعات اسکن هسته ای قلب برای کمک به تشخیص بیماری های قلب استفاده میکنند. علائم شامل موارد زیر هستند:

 • درد قفسه ی سینه بدون علت مشخص
 • درد قفسه ی سینه که در اثر ورزش ایجاد میشود (آنژین)
 • تنگی نفس فعالیتی
 • نوار قلب غیر طبیعی

همچنین تصویر برداری اسکن هسته ای قلب میتواند در موارد زیر انجام شود:

 • برای تصویر سازی از الگوی جریان خون به دیواره ی قلب، که با آن اسکن پرفیوژن میوکارد قلب گفته میشود.
 • برای ارزیابی وجود و شدت بیماری احتمالی یا بیماری شریان کروناری قلب که می دانند وجود دارد.
 • برای تشخیص شدت آسیب به قلب در پی حمله ی قلبی یا انفارکتوس میوکارد (MI).
 • برای ارزیابی نتایج جراحی بای پس قلب یا دیگر فرآیند های رگ سازی که برای برقراری مجدد خون رسانی به قلب انجام میشوند
 • ترکیب با نوار قلب برای ارزیابی حرکات دیواره ی قلب و عملکرد کلی قلب با شیوه ای که به آن کاردیاک گیتینگ گفته میشود.

چگونه برای اسکن هسته ای قلب آماده شوم؟

ممکن است از شما خواسته شود تا لباس مخصوصی بپوشید، یا ممکن است اجازه دهند که لباس های خودتان تن شما بماند.

خانم ها اگر هر گونه احتمال بارداری دارند یا به کودک خود شیر می دهند باید به پزشک خود اطلاع دهند.

باید هر گونه دارویی که مصرف میکنید مانند ویتامین ها یا مکمل های گیاهی را به پزشک خود یا کسی که عکس برداری را برای شما انجام می دهد اطلاع دهید. همچنین باید هر گونه حساسیت (آلرژی) یا بیماری اخیر و یا هر مشکل سلامتی دیگر را به آن ها اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا یکی از شرایط زیر را دارید باید به پزشکتان اطلاع دهید:

 • اگر اخیرا دچار حمله ی قلبی یا انفارکتوس میوکارد (MI) شده اید
 • نارسایی قلبی
 • آسم
 • بیماری مزمن ریه
 • اختلالات هدایتی قلب (مانند بلاک AV)، تنگی آئورت یا دیگر اختلالات دریچه ی قلبی
 • هرگونه اخلال قلبی یا ریوی

همچنین اگر زانوها یا لگن شما مشکل دارند یا در نگه داشتن تعادلتان مشکل دارید به پزشکتان بگویید زیرا ممکن است توانایی شما برای انجام ورزش هایی که برای این فرآیند لازم هستند محدود شود.

شما باید کفش و لباس راحتی بپوشید. در روز آزمایش روغن، لوسیون یا کرمی روی پوست خود نمالید. اگر به دلیل آسم یا هر بیماری تنفسی دیگر از اسپری استنشاقی استفاده میکنید، آن را با خود به همراه داشته باشید و مطمئن شوید که تیم درمانی شما از این که از اسپری استنشاقی استفاده میکنید اطلاع دارند.

در صورت امکان جواهرات و زینت آلات فلزی را باید در خانه بگذارید یا قبل از آزمایش دربیاورید زیرا ممکن است با فرآیند تداخل داشته باشند.

اسکن هسته ای قلب

باید از ۴۸ ساعت قبل از آزمایشتان از مصرف کافئین (مانند قهوه ی بدون کافئین یا قهوه ی معمولی، چای سرد و گرم، نوشیدنی بدون الکل کافئین دار، نوشیدنی انرژی زا، شکلات و داروهایی که دارای کافئین هستند و…) و سیگار کشیدن پرهیز کنید. ممکن است پزشکتان دستورالعمل های ویژه ای به شما بدهند.

بعد از نیمه شب قبل از آزمایشتان نباید چیزی بخورید یا بنوشید، اما ممکن است بتوانید مصرف داروهایتان را با کمی آب ادامه دهید، مگر اینکه پزشکتان چیز دیگری گفته باشد.

اگر از داروهای بتابلاکر یا بلاک کننده ی کانال کلسیم استفاده میکند (ایندرال، متوپرولول، نارواسک و…) باید در مورد قطع موقت آن ها با پزشکتان صحبت کنید. اگر دیابت دارید، درمورد دستورالعمل ویژه برای مصرف داروهای دیابتتان در روز آزمایش با پزشک خود صحبت کنید.

تجهیزات اسکن هسته ای قلب چگونه هستند؟

دوربین مخصوص و تکنیک های تصویر برداری که در اسکن هسته ای قلب استفاده میشوند شامل دوربین گاما و مقطع‌ نگاری کامپیوتری تک‌ فوتونی میباشند.

دوربین گاما انرژی رادیواکتیوی که از بدن بیمار منتشر میشود را تشخیص داده و آن را به یک تصویر تبدیل میکند. خود دوربین گاما هیچ انتشار رادیواکتیوی ندارد.

دوربین گاما از یک آشکارساز رادیواکتیو، که به آن سر دوربین گاما میگویند، تشکیل شده است، چیزی که در فلز و پلاستیک قرار گرفته و اغلب ظاهری شبیه به یک جعبه دارد و به یک دایره ی مدور دونات شکل متصل میباشد.

بیمار روی میز تصویر برداری می خوابد، این میز بین دو سر دوربین گاما قرار دارد که محل یکی در زیر و محل دیگری در بالای میز تصویر برداری است، و این دو در پس میز تصویر برداری قرار گرفته اند. بعضی اوقات، سر دوربین گاما ۹۰ درجه می چرخد و درکنار بدن بیمار قرار می گیرد.

SPECT شامل چرخش سر دوربین گاما در اطراف بدن بیمار برای ایجاد تصویری با جزئیات بیشتر و سه بعدی است.

بیشتر فرآیند های پزشکی هسته ای از دوربین گاما استفاده میکنند. بعضی از دستگاه های پزشکی هسته ای ویژگی سی تی (CT) را نیز دارند که به بهبود تصویر و افزایش توانایی ترکیب تصویر عملکردی و آناتومی کمک میکنند.

یک کامپیوتر به ایجاد تصویر از اطلاعاتی که توسط دوربین گاما بدست آمده اند کمک میکند.

اسکن هسته ای قلب چگونه عمل میکند؟

در آزمایش اشعه ی ایکس معمولی (X-ray)، تصویر از گذراندن اشعه ی ایکس از بدن بیمار بدست می آید.

در مقابل آن، در اسکن هسته ای قلب از مواد رادیو اکتیو استفاده میکنند، که به آن مواد رادیوفارماکوتیکال یا رادیوترکر می گویند، چیزی هستند که به بدن تزریق میشوند، بلعیده یا در حالت گاز تنفس میشوند.

ماده ی رادیوترکر در اندام یا محلی که میخواهد مورد بررسی قرار بگیرد تجمع می یابد، جایی که مقدار کمی انرژی به صورت اشعه ی گاما منتشر خواهد کرد.

اسکن هسته ای قلب

دوربین های مخصوصی این انرژی را نمایان می سازند، و به کمک یک کامپیوتر، از بافت یا اندام درونی بدن شما یک تصویری ایجاد میشود که هم جزئیات عملکردی و هم آناتومیکی را ارائه می دهد.

به منظور ارزیابی شریان کروناری، اسکن قلب اغلب بلافاصله بعد از این که بیمار در تست ورزش شرکت کرد انجام میشود، به این دلیل که جریان خون قلب در بیشترین حالت ممکن قرار دارد، هر گونه انسداد در شریان کروناری به راحتی قابل تشخیص میشود.

این تصویر از قلب با تصویری که در حالت استراحت گرفته شده است مقایسه میشود. به بیماری که نمی تواند فعالیت ورزشی انجام دهد (در تست ورزش) دارویی داده میشود تا جریان خون قلبی او افزایش یابد.

اسکن هسته ای قلب چگونه انجام میشود؟

معمولا تصویر برداری اسکن هسته ای قلب بدون بستری انجام میشود، اما اغلب در شرایط بیمارستانی انجام خواهد شد.

شما را روی میز تصویر برداری می خوابانند. پرستار یک آنژیوکت را درون ورید شما روی دست یا بازویتان وارد میکند.

معمولا آزمایش با تزریق یک ماده ی ترکر در حالی که روی میز دراز کشیده اید شروع میشود. در ساعت های ابتدایی که ماده ی ترکر به شما تزریق شده است، شما در حالتی که دستانتان (یا فقط دست چپتان) روی سرتان قرار دارند برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و تا زمانی که تصویر ها ثبت میشوند روی میز متحرکت عکس برداری دراز میکشید.

بعد از تصویر برداری برای شما تست ورزش انجام می دهند، چیزی که در آن شما یا روی تردمیل راه میروید یا با دوچرخه ی ایستا برای چند دقیقه ورزش میکنید.

زمانی که در حال ورزش هستید، فعالیت الکتریکی قلب شما با نوار قلب پایش میشود، و همچنین فشار خون شما بارها اندازه گیری میشود.

زمانی که جریان خون به قلب شما به حداکثر میزان خود می رسد، به شما از طریق تزریق وریدی ماده ی رادیوترکر تزریق خواهد شد.

اسکن هسته ای قلب

بعد از این که تست ورزش شما به پایان رسید، ممکن است از شما خواسته شود که مقداری آب بنوشید. برای دومین بار روی میز تصویر برداری قرار خواهید گرفت پس سری دوم عکس ها ثبت خواهند شد. در این زمان، همچنین نوار قلبتان روی تصویر حرکت قلب شما قرار داده میشود.

اگر شما نتوانید از تردمیل یا دوچرخه ی ایستا استفاده کنید، ورزش نخواهید کرد اما به شما دارویی می دهند تا جریان خون قلبتان افزایش یابد.

زمان واقعی اسکن برای هر اسکن قلبی بر اساس نوع اسکنی که برای شما انجام میشود، بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه متغیر است. به طور کلی اسکن هسته ای قلب نزدیک ۲ تا ۴ ساعت از وقت شما را خواهد گرفت.

اسکنر SPECT قابلیت CT را نیز دارد، و یک سی تی اسکن کوچک نیز از قلب شما میگیرد. سی تی اسکن قبل یا بعد از اسکن هسته ای قلب ممکن است انجام شود. اگر سی تی قسمتی از فرآیند تصویر برداری شما باشد، نیازی نیست از جای خود بلند شوید یا موقعیت خود را تغییر دهید، اما از شما خواسته میشود هنگام انجام این تصویر برداری خیلی بی تحرک بمانید.

زمانی که تصویر برداری به پایان برسد، باید منتظر بمانید تا کارشناس تصویر برداری تصویر ها را بررسی کند تا ببیند آیا تصویر اضافه ای نیاز است یا خیر.

در بعضی اوقات، برای شفاف سازی یا تصویر سازی بهتر از ساختار یا ناحیه ی خاصی، تصویر های بیشتری گرفته میشود. این که تصویر های بیشتری نیاز باشد به این معنی نیست که تصویر برداری با مشکلی رو به رو شده یا چیز غیرطبیعی ای وجود دارد، پس بی دلیل نگران نباشید.

اگر برای این فرآیند به شما آنژیوکت وصل شده است، و در آن روز فرآیند اضافه تری نداشته باشید که نیاز به آنژیوکت داشته باشد، آن را از شما جدا خواهند کرد.

قبل و بعد از اسکن هسته ای قلب چه چیزی تجربه میکنم؟

به غیراز تزریق وریدی، بیشتر فرآیند های اسکن هسته ای قلب بدون درد هستند و به ندرت ناراحتی یا عوارض جانبی خاصی ایجاد میکنند.

زمانی که ماده ی رادیوترکر برای شما تزریق شود، شما احساس رنجش کمی در اثر ورود سوزن آنژیوکت که به وریدتان وارد میشود،  تجربه میکنید.

زمانی که ماده ی رادیوترکر به بازوی شما تزریق میشود، ممکن است احساس سرمایی داشته باشید که از دست شما بالا می رود، اما معمولا عوارض دیگری ندارد.

از شما خواسته خواهد شد تا زمانی که خسته شوید یا دچار تنگی نفس شوید به ورزش کردن ادامه دهید.

اگر به دلیل این که توانایی ورزش کردن ندارید به شما دارویی داده شود تا جریان خون شما را افزایش دهد، ممکن است این دارو یک احساس دوره ای اضطراب، سردرگمی، تهوع، تنگی یا تنفس ضعیف برای شما به وجود بیاورد.

همچنین ممکن است در قفسه ی سینه ی خود احساس ناراحتی داشته باشید. هر علائمی که در اثر این فرآیند ایجاد شود، معمولا با پایان تزریق از بین می رود.

در موارد نادر، اگر عوارض این دارو ها خیلی شدید باشند یا باعث ناراحتی خیلی زیاد در شما شوند، داروهای دیگری برای توقف این اثرات به شما داده میشوند.

مهم است در زمانی که تصویر در حال ثبت شدن است، ثابت بمانید. گرچه تصویر برداری هسته ای به خودی خود دردی ایجاد نمیکند، ممکن است در اثر بی حرکتی یا ماندن در یک حالت خاص در حین تصویر برداری مقداری احساس ناراحتی داشته باشید.

در صورتی که پزشک شما توصیه ی دیگری به شما نکند، بعد از اسکن هسته ای قلب ممکن است به فعالیت های طبیعی خود بازگردید. اگر دستورات خاصی نیاز باشد، کارشناس یا پرستار آن ها را قبل از ترک بخش پزشکی هسته به شما می گوید.

از طریق فرآیند طبیعی واپاشی رادیواکتیو، مقدار اندک ماده ی رادیوترکر که در بدن شما وجود دارد، با گذشت زمان فعالیت رادیواکتیو خود را از دست می دهد.

همچنین ممکن است در ساعت های ابتدایی یا روز تصویر برداری، از طریق ادار یا مدفوع دفع شود. همچنین شما باید طبق دستور کارشناسان پزشکی هسته ای برای دفع ماده ی رادیواکتیو مقدار زیادی آب بنوشید.

چه کسی نتایج را تفسیر میکند و چگونه آن ها را بگیرم؟

یک رادیولوژیست یا پزشک دیگر که در مرکز پزشکی هسته ای کار میکند، عکس شما را تفسیر میکند و نتیجه ی آن را برای پزشکتان می فرستد.

فواید اسکن هسته ای قلب

 • تصویر برداری های اسکن هسته ای قلب جزئیات یکتایی را فراهم میکند مانند اطلاعاتی از هر دو حالت آناتومیکی و عملکردی از بدن که اغلب با استفاده از دیگر فرآیند های تصویر برداری غیر قابل دسترس هستند.
 • برای بسیاری از بیماری ها، اسکن پزشکی هسته ای اطلاعات مفیدتری که برای تشخیص نیاز هستند حاصل میکند و یا در صورت نیاز درمان مناسب را مشخص میکند.
 • پزشکی هسته ای ارزان است و ممکن است اطلاعات دقیق تری به نسبت جراحی های اکتشافی ایجاد کند.

خطرات اسکن هسته ای قلب

 • اگر بیماری شریان کروناری داشته باشید، ممکن است در هنگام ورزش یا زمانی که برای تست ورزش دارو به شما داده میشود درد قفسه سینه ای احساس کنید. درحالی که قلب شما پایش میشود، و اگر نیاز باشد میتوانند به شما برای درد قفسه ی سینه تان دارویی بدهند.
 • اگر به دلیل یافته های این تصویر برداری به یک مشکل قلبی تهدید کننده ی حیات مشکوک شوند، ممکن است متخصص قلب شما در همان روز مداخلات قلبی عروقی ای برای شما انجام دهد.
 • به این دلیل که میزان ماده ی رادیوترکر اندک است، اقدامات تشخیصی پزشکی هسته ای بیمار در معرض تابش رادیواکتیو نسبتا کمی قرار می گیرد، که برای این اقدام تشخیصی قابل قبول است. بنابراین خطرات رادیواکتیو به نسبت فواید احتمالی آن بسیار اندک است.
 • اقدامات تشخیصی پزشکی هسته ای برای بیش از پنج دهه مورد استفاده قرار گرفته است، و به دلیل این مقدار کم تابش در طولانی مدت عارضه ی جانبی شناخته شده ای نداشته است.
 • خطرات درمان همیشه دربرابر فواید احتمالی فرآیند های درمانی پزشکی هسته ای قرار دارند. قبل از انجام درمان به شما در مورد هرگونه خطر قبل توجه اطلاع رسانی میشود و به شما فرصت پرسیدن هرگونه سوال داده میشود.
 • ممکن است واکنش حساسیتی (آلرژیک) به ماده ی رادیوفارماکوتیکال اتفاق افتد، اما خیلی نادر بوده و معمولا خفیف است. با این وجود شما باید هر گونه حساسیتی که ممکن است داشته باشید یا دیگر مشکلاتی که احتمالا در هنگام آزمایش های پزشکی هسته ای قبلی برای شما به وجود آمده اند را به پزشکتان اطلاع دهید.
 • تزریق ماده ی رادیوترکر ممکن است باعث یک درد خفیف و ایجاد قرمزی شود که باید به سرعت از بین بروند.
 • خانم ها باید هرگونه احتمال بارداری یا شیردهی به کودک خود را به پزشک یا کارشناس پزشکی هسته ای اطلاع دهند.

محدودیت های اسکن هسته ای قلب چه چیزی هستند؟

فرآیند های پزشکی هسته ای میتوانند وقت گیر باشند. ممکن است چند ساعت از روز زمان ببرد تا ماده ی رادیوترکر در جایی که میخواهند تجمع یابد و ممکن است انجام تصویر برداری چند ساعت زمان ببرد، گرچه در بعضی موارد، ابزار های جدیدی در دسترس هستند که میتوانند کاملا زمان انجام فرآیند را کوتاه تر کنند.

وضوح تصویر برداری پزشکی هسته ای از ساختار های بدن شما ممکن است به اندازه ی سایر روش های عکس برداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی بالا نباشد. با این حال اسکن پزشکی هسته ای به نسبت روش های دیگر برای موارد مختلفی بسیار حساس تر میباشد، و اطلاعات عملکردی که از تصویر برداری پزشکی هسته ای بدست می آید اغلب با دیگر روش های تصویر برداری قابل دستیابی نیستند.

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای داشتن ایمپلنت برای اسکن قلبی خطر آفرین می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر آرزو یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخير آقاي دكتر .من در هفته ١٥بارداري با فردي كه در اتاق انتظار براي اسكن هسته اي قلب ماده تكنسيم دريافت كرده بود روبوسي و بمدت يك دقيقه صحبت كردم .آيا خطري براي جنين إيجاد مي كند .در ضمن با پزشك مسوول آن بخش صحبت كردم گفتند چون از سه ماه اول بارداري گذشته بوده و مدت زمان كوتاه بوده مشكلي نداره .ولي يكي از پزشكان راديولوژيست گفت چون زمان تشكيل مغز استخوان در جنين بوده احتمال داره. در آينده مشكل حركتي پيدا كند يا مبتلا به سرطان بشود .ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام فعلا نگران نباشید کارخاصی نیاز نیست.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر