دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

کدام درد قلب خطرناک است

قلب درد همیشه خطرناک نیست، در حقیقت بسیاری از دردها در ناحیه قفسه سینه مربوط به قلب نمی شود. اما کدام درد قلب خطرناک است؟ اگر شما فکر می کنید دچار یک حمله قلبی شده اید بهتر است علائمی را که با این درد همراه شده است در نظر بگیرید. اگر همراه با درد قفسه سینه دچار تنگی نفس شده اید، یا عرق سرد کرده اید، یا درد شما پس از کمی استراحت بهتر نشده است، سرگیجه گرفته اید و حالت غش کردن به شما دست داده است. احتمالا این یک درد قلب خطرناک است.

با اینکه درد در ناحیه قفسه سینه چیزی نیست که نادیده گرفته شود و باید به دنبال دلایل آن باشید؛ ولی این دردها می تواند مرتبط با ریه ها، مری، عضلات، دنده ها و یا اعصاب باشد. به هر حال اگر دردی در این ناحیه حس می کنید؛ که علت آن را نمی دانید؛ حتما به پزشک مراجعه کنید.

کدام درد قلب خطرناک است؟

اینجا علائم مهمی را که احتمالا درد شمار ا خطرناک کند گفته ایم. لطفا با دقت مطالعه کنید و اگر در اطرافیانتان هم چنین علائمی دیدید سریع تر نسبت به انتقال بیمار اقدام کنید. در مواردی ممکن است بلافاصله بعد از رسیدن به بیمارستان لازم باشد که بیمار آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی شود.

مخصوصا اگر بیمار مسنی دارید که با ریسک فاکتورهای قبلی و پیش زمینه دچار این درد شده است، آمادگی لازم برای چنین شرایطی را داشته باشید.

ریسک فاکتور ها را در انهتای همین مطلب گفته ام. حتما مطالعه کنید.

اگر این علائم را داشتید حتما با اورژانس تماس بگیرید

 • اگر به شکل ناگهانی دچار درد در قفسه سینه تان شدید، یا احساس فشار روی این ناحیه دارید.
 • در صورتی که احساس می کنید یک جسم سنگین روی قفسه سینه تان قرار گرفته و احساس له شدن دارید.
 • زمانی که درد به سمت فک، شانه چپ یا بین دو کتف کشیده می شود.
 • اگر درد قفسه سینه و قلب شما با حالت تهوع، سرگیجه، تپش قلب و یا با نفس تنگی همراه باشد
 • یا در صورتی که شما می دانید دچار آنژین صدری هستید و یا بیشتر از معمول طول کشیده است.
 • زمانی که علائم آنژین صدری در زمان استراحت به سراغتان آمده است.
 • اگر بعد از یک سفر طولانی، یا یک عمل جراحی، یا بعد از اینکه مدت طولانی تحرک نداشتید؛ درد تیز و ناگهانی داشتید. دردی  که با تنگی نفس همراه شده، ممکن است؛ لخته خون به ریه منتقل شده باشد.
 • همچنین زمانی که پزشک شما تشخیص یک حمله قلبی یا آمبولی ریه داده است.

این جاهایی است که خطر شما را تهدید می کند. شما باید هر چه سریعتر با اورژانس تماس بگیرید.

درد قفسه سینه به چه شکلی احساس می شود؟

ممکن است شما به شکل های گوناگونی این دردها را تجربه کنید. از یک درد تیر کشنده و یا یک سوزش در ناحیه قلب گرفته تا دردی که به شکل مزمن و ثابت اتفاق می افتد. درد ممکن است به سمت بالا و تا بالای گردن و فک کشیده شود. یا از سوی دیگر به پشت و بازوها (هر دو بازو) منتقل شود و با اشکال مختلف ظاهر شود.

آیا سکته قلبی یکباره رخ می دهد

بسیاری از مردم فکر می کنند که سکته قلبی و گرفتگی به طور ناگهانی به وجود می آید. در اصل کسانی که تجربه حمله قلبی را دارند، می گویند که تا قبل از آن حال خوبی داشتند. آنها فکر می کنند یکباره با یک فشار عصبی و یا یک دلیل دیگر دچار حمله شده اند. ولی این یک مسئله واقعی نیست. در موارد زیادی بیمار از مدتها قبل نشانه ها و علائم خود را داشته و به آن بی توجهی کرده است. یا آن را نادیده گرفته است.

بهتر است درباره علائم خطرناک قلبی که ممکن است رخ دهد اطلاع داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از عواقب بعدی آن جلوگیری کنید.

دکتر محسن صادقی قهرودی

درد تنها نشانه بیماری قلبی نیست

در مورد اینکه کدام درد قلب خطرناک است و در چه مواردی باید نگران باشیم! این نکته را در نظر بگیرید که:

در علائم و نشانه های بیماری قلبی و دردهای قلبی درد یک عامل هشدار دهنده محسوب می شود. ولی این تنها علامت نیست. بسیاری از بیماران قلبی دردها و علائم مبهم دیگری را هم تجربه می کنند. مخصوصا اگر فرد با شرایط سنی خاص باشد و یا کسی است که سالهاست سیگار می کشد. در خانواده خود سوابق بیماری قلبی را دارد. یا عواملی که بازهم جلوتر به عنوان ریسک فاکتور ها می گویم را دارد.

در نتیجه باید به این علامتها توجه کند.

 • احساس پری، فشار، سوزش و یا سفتی در سینه
 • احساس فشار و یا درد همراه با سوزشی که به سمت پشت، گردن، یک یا هر دو بازوها و یا فک کشیده می شود.
 • دردی که چند دقیقه طول می کشد و با فعالیت بیشتر می شود یا شدت متفاوتی دارد و از بین میرود و باز برمی گردد.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد و احساس سردی
 • سرگیجه یا ضعف
 • حالت تهوع و یا استفراغ

آیا درد قلب خطرناک است

این دردها کمتر با مشکلات قلبی ارتباط پیدا می کنند

با همه مواردی که در بالا گفتیم؛ باز هم نمی توان درباره دردهایی که در ناحیه قفسه سینه ایجاد می شوند، اظهار نظر کرد. نمی توان دردهای قفسه سینه را صددرصد مرتبط با قلب یا بی ارتباط به آن دانست. به همین دلیل، لازم است تا دکتر قلب شما را ببیند. احتمالا لازم است تست هایی مانند نوار قلب و تست ورزش و اکوکاردیوگرافی انجام دهید. به این ترتیب از وضعیت سلامتتان با خبر می شوید.

ولی به شکل کلی برخی از این دردها وقتی با علائمی مثل موارد پائین همراه می شوند؛ به قلب ارتباطی پیدا نمی کنند.

مواردی مثل:

  • احساس اسیدی شدن دهان و ترش شدن دهان و انتهای حلق
   بیماری ریفلاکس معده با سوزش سردل شناخته می شود. این درد مرتبط با بیماری های معده است.
  • دردی که همراه با سرفه شدید می شود و یا با تنفس عمیق شدید می شود.
   چنین دردی می توان ناشی از مواردی مانند آنفولانزا، آسم، پنوموتوراکس یا آسیب دیدگی های عضلانی اسکلتی باشد.
  • وقتی درد با تغییر پوزیشن بدن کم یا زیاد شود.
  • زمانی که درد ساعتها و به صورت ثابت وجود دارد.

کدام درد قلب خطرناک است

در ادامه؛ در زمانی که شما با یک درد ناگهانی و غیر قابل توجیه رو به رو می شوید. و این درد متفاوت از سایر دردهایی است که تا کنون تجربه کرده اید. بهتر است با فوریتهای پزشکی تماس بگیرید. مخصوصا اگر با علائمی که در بالا گفته شد همراه شده است. و وقتی احساس می کنید که دچار حمله قلبی شده اید. با اورژانس تماس بگیرید.

همچنین برای اینکه بهتر بدانید؛ کدام درد قلب خطرناک است. به مواردی پرداختیم که باعث درد در قفسه سینه می شود، برخی از این دردها خطرناک بوده و نیاز است که حتما با دکتر قلب تماس بگیرید.

بیماری عروق کرونر (CAD) :

این بیماری زمانی به وجود می آید که در رگهای خونرسان به قلب انسداد به وجود بیاید و رسیدن خون و اکسیژن به قلب محدود شود، در این شرایط بیمار ممکن است به دردی در ناحیه قفسه سینه مبتلا شود که به آن آنژین گفته می شود، این یک بیماری قلبی است که باعث آسیب دائمی به قلب نمی شود ولی یک هشدار برای آینده به بیمار می دهد که ممکن است در یک نقطه از قلب دچار حمله قلبی شود

برای جلوگیری و درمان این درد پزشک شرایط قلب و میزان گرفتگی رگها را بررسی می کند و شاید لازم باشد تا بیمار با روش آنژیوگرافی قلب نیز از نظر شرایط گرفتگی رگها بررسی شود و پزشک فوق تخصص آنژیوپلاستی در این موقع به کمک بیمار می آید و با استفاده از بالن و یا فنر هایی که با کمک دستگاه آنژیوگرافی وارد رگ مسدود شده می شود باز و گرفتگی برطرف می شود.

درد مرتبط با آنژین ممکن است در بازوها، فک و یا پشت گسترش یابد و با حالتی از فشار و تنگی قفسه سینه همراه شود، این درد با ورزش، هیجان عاطفی و یا پریشانی ممکن است ایجاد شود و زمانی که استراحت می کنید تمام شود.

دکتر صادقی قهرودی متخصص قلب و فوق تخصص آنژیوپلاستی بوده و در زمینه درمان این دردها فعالیت می کنند و بیماران محترم می توانند برای دریافت نوبت از مطب با شماره های تماس درج شده در قسمت تماس با ما و یا در پائین صفحه با مطب ایشان تماس حاصل نماید.

انفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی

حمله قلبی حاد یا انفارکتوس میوکارد زمانی اتفاق می افتد که رگهای قلبی دچار گرفتگی شده و خونرسانی مختل می شود به این ترتیب مرگ سلولهای قلبی ماهیچه های قلب رخ می دهد، اگر چه این درد شبیه به دردی است که در آنژین به وجود می آید ولی شدیدتر است و با استراحت تسکین نمی یابد،  درد معمولا در مرکز و یا سمت چپ قفسه سینه اتفاق می افتد و عرق کردن، حالت ضعف، حالت تهوع، تنگی نفس نیز ممکن است در کنار آن رخ دهد.

تب، خستگی، ضربان سریع قلب، مشکل در تنفس نیز از علائمی است که ممکن است بیمار تجربه کند، این یک سکته قلبی نیست و با اینکه میوکارد می تواند علائمی مشابه با سکته قلبی داشته باشد ولی انسدادی وجود ندارد.

آیا حمله قلبی همان سکته قلبی است

بسیاری از بیماران با تصور اینکه تفاوتی بین حمله قلبی و سکته قلبی نیست و این دو یکی هستند ممکن است زمان طلایی بیمار را از دست بدهند. به طور کاملا اجمالی حمله قلبی همان سکته قلبی نیست، در سکته قلبی قلب کاملا از حرکت می ایستد و کار قلب به دلیل یک مسئله متوقف شده است. اما در حمله قلبی یکی از رگهای خونرسان به قلب دچار گرفتگی شده اند.

مقالات مرتبط:  تفاوت بین ایست قلبی و حمله قلبی

پریکاردیت :

پریکاردیت یک التهاب و یا عفونت در اطراف قلب است، این بیماری نیز می تواند یک درد مشابه با آنژین ایجاد کند، این بیماری با یک درد شدید و پایدار در امتداد عضله شانه و گردن همراه است برخی مواقع هنگام نفس کشیدن، بلع غذا و یا درازکشیدن به پشت شدیدتر می شود.

هایپرتروفی کاردیوپاتی :

یک بیماری ژنتیکی که باعث ضخیم شدن عضلات قلبی می شود، درد قفسه سینه و تنگی نفس که اغلب با ورزش اتفاق می افتد سرگیجه و یا غش نیز ممکن است در کنار آن اتفاق بیافتد.

پرولاپس دریچه میترال که در اثر آن ممکن است دریچه قلب به خوبی بسته نشود

اگر به دنبال دلایل ایجاد درد قفسه سینه هستید و می خواهید بدانید چرا قفسه سینه درد می گیرد مقاله مورد نظر را از اینجا مطالعه کنید

همین الان مشاوره بگیر