دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

تغذیه بعد از آنژیوپلاستی قلب

دیوید کوزاک، ۴۶ ساله، ساکن نیوجرسی، از روزی که دچار حمله قلبی شد، به ویگان  ( کسی که از محصولات حیوانی استفاده نمی کند ) تبدیل شد و مجبور به انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر شد تا پنج انسداد در شریان های اطراف قلبش را با استنت باز کند . 

وی می گوید از زمانی که از رژیم گیاهخواری برای سلامت قلبش پیروی می کند، ۵۰ پوند از وزنش کم شده است و توانسته است مصرف بعضی از داروهایی که سالها است از آن ها استفاده می کند را متوقف کند .

 کوزاک می گوید که قبل از انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر رژیم غذایی خود را به یک رژیم غذایی سالم تغییر داده بوده است اما کاملا گیاهخواری نبوده است . با این اوصاف تصور می کرد که بسیار سالم است ، پس هنگامی که اولین علائمی که منجر به انسداد های قلبی شدند ،  در حین ورزش را نادیده گرفت.

تا زمانی که در اتاق معاینه یک متخصص قلب به پشت دراز کشیده بود و پزشکانسدا های قلبی وی را برایش شرح داد متوجه شد که نیاز به یک رژیم غذایی سالم تری دارد .  او می گوید: “این طبیعت انسانی است، من فکر می کنم تا زمانی که شکست نخوریم ، یاد نمی گیریم .”

تغییر رژیم غذایی پس از آنژیوپلاستی قلب

اگر چه آنژیوپلاستی کرونر و استنت ها می توانند رگ های خونی را باز نگه دارند، اما مداخلات ، از جمله آنژیوپلاستی کرونر، علل التهاب و آترواسکلروز را به تنهایی پوشش نمی دهند . دکتر مک دوگال می گوید : ” آترواسکلروز در جریان است، شما می توانید تمام مداخلات را امتحان کنید، اما روند ادامه می یابد. “با این حال، تغییرات غذایی می تواند به آهسته شدن پیشرفت آن کمک کند.

دکتر مک دوگال یک رژیم غذایی گیاهی مبتنی بر گیاهان نشاسته ای اما بدون روغن یا چربی را توصیه می کند – که شبیه به رویکرد کوزاک است.

طبق گفته کوزاک، تغییراتی که در رژیم غذایی اش برای رژیم غذایی گیاهی برای قلب سالم ایجاد کرد حداقل بوده است. به عنوان مثال، او می گوید، “من سوپ عدس را دوست دارم. من عادت داشتم آن را با روغن درست کنم و الان این کار را نمی کنم. » او همچنین عاشق قارچ سرخ شده است، اما به تازگی قارچ ها را به جای روغن و کره با پیاز و سیر تفت می دهد .  علاوه بر این، به جای کره آب شده، یکن و پنیر روی سیب زمینی پخته شده، را با سالسا خانگی سرو می کند.

چربی اشباع

گزینه های تغذیه ای پس از آنژیوپلاستی

تغییرات غذایی پس از آنژیوپلاستی کرونر، همراه با ورزش و ترک سیگار، به شما امکان حفظ مزایای این روش را می دهد. اما اگر رژیم گیاهخواری برای شما مناسب نیست ،  گزینه های تغذیه ای دیگری برای شما وجود دارد.

 افرادی که آنژیوپلاستی کرونر داشته اند باید توصیه های رژیم غذایی و شیوه زندگی انجمن قلب آمریکا را دنبال کنند. طبق این توصیه ها یک رژیم غذایی قلب سالم شامل:

 • مصرف بیش از ۴ و نصف لیوان فنجان میوه و سبزیجات در روز
 • مصرف دو یا چند بار ماهی در هر هفته
 • مصرف نمک کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز
 • مصرف حداقل سه بار غلات کامل در روز
 • مصرف کمتر از ۳۶ اونس نوشیدنی های شیرین در یک هفته
 • لبنیات کم چرب

علاوه بر این، در یک مطالعه ممحققان متوجه شده اند افزادی که سابقه حمله قلبی داشتند با  رژیم غذایی مدیترانه ای موفق شدند، به طور قابل توجهی بهبود یابند.

رژیم غذایی مدیترانه بر روی مصرف سبزیجات، غلات کامل، میوه، پروتئین ، و مقدار کمی چربی های سالم مانند روغن زیتون و آجیل تأکید می کند.

رژیم مدیترانه سالم تر از رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی گوشت، پیتزا و همبرگر است که بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند. همچنین باعث کاهش عوامل خطر برای حمله قلبی می شود .

در نهایت، با دنبال کردن توصیه های رژیم غذایی انجمن قلب آمریکا، یا رژیم مدیترانه ای، گیاهخواری و یا حتی یک رژیم غذایی گیاهی، ممکن است یک تغییر سالم برای قلب شما باشد.

بعد از آنژیوپلاستی قلب مراقبت هایی لازم است تا به بهترین نتیجه درمان دست یابید. تغذیه بعد از آنژیوپلاستی می تواند یکی از فاکتورهای مهم باشد. اگر شریان کاروتید شما که در گردنتان قرار دارد مسدود شود، ممکن است مجبور شوید که آنژیوپلاستی انجام دهید. در طی آنژیوپلاستی ، جراح یک لوله ی کوچک را از طریق برشی در کشاله ی ران به سمت گردنتان و در محل انسداد میفرستد.

بعد از آن جراح یک استنت –یک وسیله ی بالون مانند- در شریان کار میگذارد تا شریان را گشاد کند و انسداد را از بین ببرد. به این دلیل که انسداد شریان باعث میشود شما در خطر زیادی برای ابتلا به حمله ی قلبی و دیگر حوادث قلبی عروقی قرار داشته باشید، پزشک به شما یک رژیم غذایی مخصوص میدهد تا به بهبودی شما کمک کند.

نوشیدن آب

مایعات شفاف

بلافاصله بعد از آنژیوپلاستی قلب، پزشک شما برایتان یک رژیم مایعات شفاف در نظر خواهد گرفت. این رژیم ممکن است فقط برای چند ساعت بعد از عمل تجویز شود تا اجازه دهد که بدنتان استراحت کند. غذاهایی که در رژیم مایعات شفاف مجاز هستند شامل آب، چای ساده و قهوه، آب میوه های بدون تکه های میوه و آب گوشت رقیق هستند. به محض این که پزشک شما احساس کند ادامه دادن این رژیم کافی است، رژیم غذایی شما را تغییر میدهد.

مایعات کامل

اگر هنوز علائم منفی بیهوشی مانند تهوع و استفراغ را داشته باشید، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که رژیم مایعات کامل را برای شما تجویز کند تا ناراحتی معده شما را کاهش دهد. این رژیم شامل تمام مواد غذایی که در رژیم مایعات شفاف مجاز بودند میباشد، به علاوه غذاهای نیمه مایع مانند پودینگ، ماست، شیر، سمنو و سوپ نیز در این رژیم قرار دارند.

در حالی که این رژیم اغلب گامی مفید در تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی است، ممکن است پزشک شما ترجیح دهد این رژیم را رد کند و در صورتی که فقط یک مدت کوتاه در بیمارستان بستری باشید مستقیما سراغ رژیم غذایی معمولی شما برود.

تی سی ل

رژیم کم چرب

برای محافظت از قلب و شریان های شما در برابر مشکلات بیشتر، رژیمی که چربی، چربی اشباع و کلسترول کمی داشته باشد توصیه شده است. شما باید این تغییر در سبک زندگیتان را به صورت دائمی انجام دهد. البته شما هنوز به مقداری چربی در رژیم غذاییتان نیاز دارید، سعی کنید کمتر از ۳۰ درصد کالری مورد نیاز روزانه تان را از چربی بدست بیاورید، و همچنین چربی اشباع را زیر ۷ درصد نگه دارید. غذاهای کم چرب را انتخاب کنید مانند گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب.

کاهش سدیم

به علاوه ی رژیم کم چرب، ممکن است پزشکتان رژیم کم سدیم نیز به شما توصیه کند. علت این موضوع این است که سدیم سبب احتباس مایعات میشود، چیزی که میتواند در اطراف قلب تجمع یابد و باعث نارسایی قلبی شود. برای مراقبت از قلبتان، باید روزانه فقط بین ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف کنید.

سدیم در خیلی از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده وجود دارد، میتوانید با استفاده از مواد غذایی تازه در پخت غذا مصرف سدیمتان را محدود کنید. همیشه به مقدار سدیم روی برچسب مواد غذایی دقت کنید. اگر مقدار سدیم آن ۵ درصد یا کمتر از نیاز روزانه بود، آن ماده ی غذایی کم سدیم است.

سبزیجات و میوه ها

میوه ها و سبزیجات تازه منبعی عالی از پتاسیم هستند که میتوانند اثرات سدیم را کاهش داده و به کاهش فشار خون کمک کنند. توت ها به طور ویژه ای برای سلامت قلب مناسب هستند. گلابی و سیب می توانند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کنند.

 

فلفل دلمه ای، گوجه، هویج و سبزیجات برگ دار همگی منابعی مفید از ویتامین ها، کاروتنوئید ها و آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند سلامت کلی بدن را افزایش دهند. کرنبری گزینه مناسب دیگری است که به کاهش التهاب و انبساط عروق خونی کمک می کند. افراد باید سعی کنند در هر وعده غذایی خود از میوه یا سبزیجات استفاده کنند.

مواد غذایی که باید جهت حفظ سلامت قلب از مصرف آن ها اجتناب شود

اثر تمام کار های خوب خود را با انتخاب غذا های ناسالم از بین نبرید. در اینجا مهم ترین غذا هایی آورده شده اند که باید از خوردن آن ها اجتناب کرد:

گوشت های فرآوری شده

چنین گوشت هایی شامل هات داگ ها و گوشت های آماده می شوند. این موارد سرشار از سدیم، نیترات و دیگر مواد نگهدارنده ای هستند که می توانند به قلب افراد آسیب برسانند.

گوشت فرآوری شده

چربی های اشباع و ترانس

باید مراقب چربی های اشباع شده در کره، خامه، پنیر، گوشت قرمز پر چرب و پوست ماکیان (مرغ و…) بود. چربی های ترانس را می توان در مواد غذایی بسته بندی شده یا سرخ شده یافت. این موارد حاوی مقادیر بالایی از کلسترول ناسالم هستند.

دانه های فرآوری و تصفیه شده

این موارد شامل نان سفید و برنج سفید می شوند. فرآوری کردن، بسیاری از قسمت های سالم دانه ها را حذف می کند.

مواد غذایی یا نوشیدنی های دارای شکر اضافی

ممکن است شنیده باشید که اجتناب از مصرف نوشیدنی های غیر الکلی و گاز دار مفید است. دلیل این گفته آن است که چنین نوشیدنی هایی پر از شکر هستند. با این وجود باید برچسب روی نوشیدنی های دیگر هم بررسی شود.

علاوه بر این، باید از مصرف مواردی مانند شکلات، ژله و دسر ها خودداری کرد. زیرا این مواد پر از شکر بوده و می توانند به افزایش وزن منجر شوند.

در نهایت، باید این گفته از ویزنبرگر را به خاطر داشت: یک رژیم غذایی سالم برای مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی ترکیبی از تمامی مواد غذایی است که فرد مصرف می کند و تنها به غذا های مفید یک گروه غذایی محدود نمی شود.

سعی کنید غذا هایی سالم را در هر وعده غذایی یا اسنک خود جای دهید. با این کار در مسیر بهتری به سمت سلامت قلب خود پس از آنژیوپلاستی قرار خواهید گرفت.

مطلب مرتبط: مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادرم هشت روز است انژیوپلاستیی انجام دادن از طریق کشاله ی ران
  الان دوروزه جفت پاهاشون ورم کرده احساس سنگینی دارن کف پاشون ایا نیازه به پزشک مراجعه کنه یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   بله به پزشک معالج مراجعه نمایید

 • تصویر کاربر a.n دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جنابعالی .همسر بنده اقای 52 ساله ای هستند که 6 بهمن با درد شدید قفسه سینه و از طریق ارژانس به بیمارستان منتقل شده وبلافاصله عمل شدن .گرفتگی ایشان 100% بوده و از طریق رگ پا ..انژیو شدن و2 فنر برایشان گذاشتن .دیروز تا الان این حالت گزگز ودرد انگشتان دست عصبی و ناراحتشان میکند .ایا طبیعی است یا موردی دارند . در ضمن از چند سال قبل بیماری لیکن پلان هم داشتن .
  داروهای مصرفی فعلی ایشان ...شامل(وارفارین5/آ اس آ80/ پلاویکس75/پنتازول 20/آتورواستاتین40/بیزپرولول2،5/لیبریوم10
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   گز گز دست مهم نیست
   اما بهتر است با پزشک معالج مشورت کنید

 • تصویر کاربر طاها پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من اسکن قلب انجام دادم .چه غذاهایی بخورم بهتر است.
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   فرقی نداره

 • تصویر کاربر غلامحسین سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، ضمن تشکر از شما به استحضار می رساند اینجانب در تاریخ 11دی 97 انزوپلاستی شدم و در همان روز اول بعلت شدت درد در معده، بالارفتن ضربان و نبض ، فشار به اتاق سی سی یو رفتم و تا امروز یکبار دیگر همین حالت برام پیش آمد ولی با گرفتن نوار قلب های متعدد ، قرص فشار ، زدن ادرنالینز و چند سی سی داروی دیگر ، کنترل شدم و مشکل قلبی نداشتم و 16دی مرخص از بیمارستان شدم . امروز مقداری پیاده روی کردم داشت همان حالت درد بین معده ، گوش ، فشار و قلب بوجود می آمد که نشستم و جلوی آن حالت گرفتم ، اما اکنون کمی قلبم احساس درد می. کنم ، آیا مورد قلبی است یا خبر؟ متشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام. با پزشک معالج مشورت شود

 • تصویر کاربر سیامک شنبه ۱ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید 5روز پیش ،پدرم آنژیوگرافی ازطریق دست راست شده طی دیروز وامروز دستش متورم شده ،میخواستم علتشو از شما بپرسم ،آیا خطرناک هست ،در ضمن ایشون 69سالشونه
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی شنبه ۱ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   معمولا مهم نیست اما بهتر است ویزیت شود

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بهداز انژیو دچار سرگیجه شدم چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   معمولا طبیعی است و خود به خود رفع میشود اگر باقی ماند باید به پزشک معالج مراجعه نمایید

 • تصویر کاربر سید شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم انزیوگرافی کرده یک هفته پیش در مورد اینکه چه غذاهایی بخوره و میزان و نحوه راه رفتنش سوال داشتم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   بر اساس شدت درگیری عروق تفاوت دارد
   غذا کم نمک و کم چربی و کم شکر

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من پس فردا آنژیو داره ولی چون ساکن شهرستان هستیم بعد عمل آنژیوپلاستیش میخوایم برگردیم خونه. میخواستم بدونم همون روزی که آنژیوپلاستی انجام داد، میتونه با هواپیما برگرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   باید با پزشک معالج بعداز انژیو و پلاستی مشورت شود معمولا مشکلی برای روز بعد نیست. 

 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده مدتی است که استنت قلب گذاشتم میخواستم ببینم تا چه وقت نمیتوانم رانندگی کنم و به ورزشهایی از قبیل فوتبال که قبل از اقدام به آنژوپلاستی انجام میدادم بپردازم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   بسته به شرایط قبل و بعد از استنت زمان متفاوت است با پرونده خود به پزشک معالج مراجعه نمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر