تغذیه بعد از آنژیوپلاستی قلب

دیوید کوزاک، ۴۶ ساله، ساكن نیوجرسی، از روزی که دچار حمله قلبی شد، به ویگان  ( كسي كه از محصولات حيواني استفاده نمي كند ) تبدیل شد و مجبور به انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر شد تا پنج انسداد در شريان هاي اطراف قلبش را با استنت باز كند . 

وي مي گويد از زماني كه از رژیم گیاهخواری برای سلامت قلبش پيروي مي كند، ۵۰ پوند از وزنش كم شده است و توانسته است مصرف بعضی از داروهایی که سالها است از آن ها استفاده مي كند را متوقف كند .

 كوزاك می گوید که قبل از انجام آنژیوپلاستی عروق کرونر رژيم غذايي خود را به يك رژيم غذايي سالم تغيير داده بوده است اما كاملا گياهخواري نبوده است . با این اوصاف تصور مي كرد كه بسيار سالم است ، پس هنگامی که اولین علائمي كه منجر به انسداد هاي قلبي شدند ،  در حين ورزش را ناديده گرفت.

تا زمانی که در اتاق معاينه يك متخصص قلب به پشت دراز كشيده بود و پزشكانسدا هاي قلبي وي را برايش شرح داد متوجه شد كه نياز به يك رژيم غذايي سالم تري دارد .  او می گوید: “این طبیعت انسانی است، من فکر می کنم تا زمانی که شکست نخوریم ، ياد نمي گيريم .”

تغییر رژیم غذایی پس از آنژیوپلاستی قلب

اگر چه آنژیوپلاستی کرونر و استنت ها می توانند رگ های خونی را باز نگه دارند، اما مداخلات ، از جمله آنژیوپلاستی کرونر، علل التهاب و آترواسکلروز را به تنهايي پوشش نمي دهند . دكتر مك دوگال مي گويد : ” آترواسکلروز در جریان است، شما می توانید تمام مداخلات را امتحان کنید، اما روند ادامه می یابد. “با این حال، تغییرات غذایی می تواند به آهسته شدن پیشرفت آن كمك کند.

دكتر مك دوگال يك رژیم غذايي گیاهی مبتنی بر گیاهان نشاسته اي اما بدون روغن یا چربی را توصیه می کند – كه شبیه به رویکرد کوزاک است.

طبق گفته کوزاک، تغييراتي که در رژیم غذایی اش براي رژيم غذايي گیاهی براي قلب سالم ايجاد كرد حداقل بوده است. به عنوان مثال، او می گوید، “من سوپ عدس را دوست دارم. من عادت داشتم آن را با روغن درست كنم و الان اين كار را نمي كنم. » او همچنین عاشق قارچ سرخ شده است، اما به تازگي قارچ ها را به جاي روغن و كره با پیاز و سیر تفت مي دهد .  علاوه بر این، به جای کره آب شده، یکن و پنیر روي سیب زمینی پخته شده، را با سالسا خانگی سرو مي كند.

چربی اشباع

گزینه های تغذیه ای پس از آنژیوپلاستی

تغییرات غذایی پس از آنژیوپلاستی کرونر، همراه با ورزش و ترك سیگار، به شما امکان حفظ مزایای این روش را مي دهد. اما اگر رژیم گیاهخواری برای شما مناسب نيست ،  گزینه های تغذيه اي دیگری برای شما وجود دارد.

 افرادی که آنژیوپلاستی کرونر داشته اند باید توصیه های رژیم غذایی و شیوه زندگی انجمن قلب آمریکا را دنبال کنند. طبق اين توصيه ها یک رژیم غذایی قلب سالم شامل:

  • مصرف بیش از ۴ و نصف لیوان فنجان میوه و سبزیجات در روز
  • مصرف دو یا چند بار ماهی در هر هفته
  • مصرف نمک کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز
  • مصرف حداقل سه بار غلات کامل در روز
  • مصرف کمتر از ۳۶ اونس نوشیدنی های شیرین در یک هفته
  • لبنیات کم چرب

علاوه بر این، در يك مطالعه ممحققان متوجه شده اند افزادي كه سابقه حمله قلبي داشتند با  رژیم غذایی مدیترانه ای موفق شدند، به طور قابل توجهی بهبود یابند.

رژیم غذایی مدیترانه بر روی مصرف سبزیجات، غلات کامل، میوه، پروتئین ، و مقدار کمی چربی های سالم مانند روغن زیتون و آجیل تأکید می کند.

رژیم مدیترانه سالم تر از رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی گوشت، پیتزا و همبرگر است که بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند. همچنین باعث كاهش عوامل خطر برای حمله قلبی مي شود .

در نهایت، با دنبال کردن توصیه های رژیم غذایی انجمن قلب آمريكا، یا رژيم مدیترانه اي، گیاهخواری و یا حتی یک رژیم غذایی گیاهی، ممکن است یک تغییر سالم برای قلب شما باشد.

بعد از آنژیوپلاستی قلب مراقبت هایی لازم است تا به بهترین نتیجه درمان دست یابید. تغذیه بعد از آنژیوپلاستی می تواند یکی از فاکتورهای مهم باشد. اگر شریان کاروتید شما که در گردنتان قرار دارد مسدود شود، ممکن است مجبور شوید که آنژیوپلاستی انجام دهید. در طی آنژیوپلاستی ، جراح یک لوله ی کوچک را از طریق برشی در کشاله ی ران به سمت گردنتان و در محل انسداد میفرستد.

بعد از آن جراح یک استنت –یک وسیله ی بالون مانند- در شریان کار میگذارد تا شریان را گشاد کند و انسداد را از بین ببرد. به این دلیل که انسداد شریان باعث میشود شما در خطر زیادی برای ابتلا به حمله ی قلبی و دیگر حوادث قلبی عروقی قرار داشته باشید، پزشک به شما یک رژیم غذایی مخصوص میدهد تا به بهبودی شما کمک کند.

نوشیدن آب

مایعات شفاف

بلافاصله بعد از آنژیوپلاستی قلب، پزشک شما برایتان یک رژیم مایعات شفاف در نظر خواهد گرفت. این رژیم ممکن است فقط برای چند ساعت بعد از عمل تجویز شود تا اجازه دهد که بدنتان استراحت کند. غذاهایی که در رژیم مایعات شفاف مجاز هستند شامل آب، چای ساده و قهوه، آب میوه های بدون تکه های میوه و آب گوشت رقیق هستند. به محض این که پزشک شما احساس کند ادامه دادن این رژیم کافی است، رژیم غذایی شما را تغییر میدهد.

مایعات کامل

اگر هنوز علائم منفی بیهوشی مانند تهوع و استفراغ را داشته باشید، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که رژیم مایعات کامل را برای شما تجویز کند تا ناراحتی معده شما را کاهش دهد. این رژیم شامل تمام مواد غذایی که در رژیم مایعات شفاف مجاز بودند میباشد، به علاوه غذاهای نیمه مایع مانند پودینگ، ماست، شیر، سمنو و سوپ نیز در این رژیم قرار دارند.

در حالی که این رژیم اغلب گامی مفید در تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی است، ممکن است پزشک شما ترجیح دهد این رژیم را رد کند و در صورتی که فقط یک مدت کوتاه در بیمارستان بستری باشید مستقیما سراغ رژیم غذایی معمولی شما برود.

تی سی ل

رژیم کم چرب

برای محافظت از قلب و شریان های شما در برابر مشکلات بیشتر، رژیمی که چربی، چربی اشباع و کلسترول کمی داشته باشد توصیه شده است. شما باید این تغییر در سبک زندگیتان را به صورت دائمی انجام دهد. البته شما هنوز به مقداری چربی در رژیم غذاییتان نیاز دارید، سعی کنید کمتر از ۳۰ درصد کالری مورد نیاز روزانه تان را از چربی بدست بیاورید، و همچنین چربی اشباع را زیر ۷ درصد نگه دارید. غذاهای کم چرب را انتخاب کنید مانند گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب.

کاهش سدیم

به علاوه ی رژیم کم چرب، ممکن است پزشکتان رژیم کم سدیم نیز به شما توصیه کند. علت این موضوع این است که سدیم سبب احتباس مایعات میشود، چیزی که میتواند در اطراف قلب تجمع یابد و باعث نارسایی قلبی شود. برای مراقبت از قلبتان، باید روزانه فقط بین ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف کنید.

سدیم در خیلی از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده وجود دارد، میتوانید با استفاده از مواد غذایی تازه در پخت غذا مصرف سدیمتان را محدود کنید. همیشه به مقدار سدیم روی برچسب مواد غذایی دقت کنید. اگر مقدار سدیم آن ۵ درصد یا کمتر از نیاز روزانه بود، آن ماده ی غذایی کم سدیم است.

مطلب مرتبط: مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر