دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

مراقبت بعد از استنت گذاری قلب

استنت گذاری قلب یا آنژیوپلاستی یک درمان غیر جراحی است که برای باز کردن شریان های کرونری تنگ شده و بهبود جریان خون به قلب استفاده می شود. مراقبت بعد از استنت گذاری قلب بسیار مهم است. استنت گذاری قلب می تواند در حین یک کاتتریزاسیون تشخیصی قلبی و هنگام شناسایی یک انسداد انجام شود.

همچنین ممکن است، پس از تایید وجود بیماری شریان کرونری توسط کاتتریزاسیون، این فرایند به صورت از قبل تعیین شده انجام شود. آنژیوپلاستی شامل وارد کردن یک کاتتر بالون برای باز کردن شریان و در بسیاری از موارد یک استنت می شود. این استنت در صورت نیاز به به باز نگه داشتن شریان به کار گرفته می شود.

مراقبت بعد از استنت گذاری قلب

آنژیوپلاستی می توانند بر روی شریان رانی در ناحیه کشاله ران (بالای ران) یا در شریان رادیال که در دست قرار دارد انجام شوند. هنگامی که بیمار به خانه مرخص می شود، پانسمانی بر روی محل وارد شدن کاتتر قرار می گیرد که به آن محل زخم نیز گفته می شود.

صبح روز بعد از عمل، می توان پانسمان را جدا کرد. آسان ترین راه برای انجام این کار، برداشتن پانسمان در هنگام دوش گرفتن است. به این ترتیب که چسب ها و پانسمان خیس شده و سپس فرد آن ها را جدا می کند. پس از اینکه پانسمان برداشته شد، باید آن ناحیه به وسیله یک بانداژ چسبی کوچک پوشانده شود.

آنژیوگرافی از راه دست

آبی یا سیاه شدن محل ورود کاتتر به مدت چند روز عادی است. همچنین، امکان دارد که آن ناحیه به مقداری جزئی متورم و صورتی رنگ شده و در آن قسمت برآمدگی کوچکی به اندازه یک سکه به وجود آید. ناحیه ای که کاتتر به آن وارد شده است باید حداقل یک بار در روز به وسیله آب و صابون شسته شود. در این مورد باید آب حاوی صابون را بر روی دست یا یک پارچه قرار داده و محل ورود کاتتر را به آرامی شست.

  • باید از مالش این محل خودداری کرد.
  • این ناحیه باید تمیز و در مواقع غیر از دوش گرفتن خشک نگه داشته شود.
  • نباید بر روی محل زخم پماد، لوسیون یا روغن اعمال کرد.
  • فرد باید از پوشیدنی ها و لباس های زیری استفاده کند که آزاد هستند.
  • تا حدود یک هفته پس از آنژیوپلاستی باید از رفتن به حمام، قرار گرفتن در وان، رفتن به جکوزی و شنا در استخر یا دریاچه خودداری کرد.

فعالیت بعد از استنت گذاری

پزشک زمانی را که بیمار می تواند به فعالیت های خود ادامه دهد به او خواهد گفت. به طور کلی، باید دو روز اول پس از مرخص شدن به خانه را بر خود آسان گرفت. فرد می تواند انتظار احساس خستگی یا ضعف را در روز پس از آنژیوپلاستی داشته باشد. می توان در اطراف خانه پیاده روی کرده و برای استراحت در طول روز برنامه ریزی کرد.

نکات عمل در ناحیه ران

باید در ۳ تا ۴ روز اول پس از عمل جهت جلوگیری از خونریزی در ناحیه ورود کاتتر از زور زدن در حین فعالیت های روده ای خودداری کرد.

بیمار باید در ۵ تا ۷ روز اول پس از عمل از بلند کردن، هل دادن و کشیدن اجسام سنگین (بیشتر از ۵ کیلو) خودداری کند.

بیمار نباید در ۵ روز اول پس از عمل، در فعالیت های شدید مانند اغلب ورزش ها از جمله دویدن آهسته، گلف، تنیس و بولینگ شرکت کند.

در صورت نیاز می توان از پله ها بالا رفت، اما بالا رفتن و پایین آمدن از آن ها باید آهسته تر از معمول انجام شود.

فرد باید فعالیت های خود را به تدریج افزایش داده تا ظرف یک هفته پس از عمل به سطح فعالیت عادی خود برسد.

نکات عمل در ناحیه دست

تا ۲۴ ساعت پس از عمل، نباید با استفاده از دستی که آنژیوپلاستی بر روی آن انجام شده جسمی سنگین تر از ۱ کیلو را بلند کرد.

بیمار نباید در ۲ روز اول پس از آنژیوپلاستی، در فعالیت های شدید مانند اغلب ورزش ها از جمله دویدن آهسته، گلف، تنیس و بولینگ شرکت کند.

بیمار نباید به مدت ۴۸ ساعت پس از عمل از دستگاه چمن زن، موتورسیکلت، اره برقی، یا موتور های چهار چرخ استفاده کند.

فرد باید فعالیت های خود را به تدریج افزایش داده تا ظرف ۲ روز پس از عمل به سطح فعالیت عادی خود برسد.

بیمار باید از پزشک در ارتباط با زمان مناسب برای ادامه دادن فعالیت های زیر سوال بپرسد:

بازگشت بر سر کار

اغلب افراد ۱ تا ۲ هفته پس از استنت گذاری قادر به بازگشت بر سر کار هستند. در صورتی که فرد قبلا حمله قلبی داشته است، دوره بهبودی او می تواند طولانی تر باشد. پزشک در ارتباط با بازگشت بر سر کار، رهنمود هایی ویژه به بیمار خود ارائه می دهد.

فعالیت جنسی

رانندگی

اغلب افراد می توانند ۲۴ ساعت پس از مرخص شدن به خانه، رانندگی کردن خود را از سر گیرند.

دارو ها

بیمار باید قبل از رفتن به خانه دارو های خود را با پزشک بررسی کند. همچنین باید در ارتباط با ادامه دادن مصرف دارو های قبل از عمل از پزشک سوال شود.

در صورتی که فرد تحت مداخله پوستی (PCI) قرار گرفته باشد، نیاز به مصرف دارو هایی از جمله کلوپیدوگرل، پرازوگرل یا تیکاگرلور دارد. تا زمانی که پزشک دستور نداده است، مصرف این دارو نباید قطع شود.

در صورت داشتن دیابت، پزشک می تواند دارو های دیابت فرد را برای ۱ یا ۲ روز اول پس از عمل تعدیل کند.

بیمار باید در ارتباط با دریافت رهنمود هایی ویژه درباره مصرف دارو های دیابت پس از عمل از پزشک خود درخواست کند.

بسته به نتایج عمل، پزشک می تواند دارو های جدیدی را تجویز کند.

فرد باید از دانستن مصرف کدام دارو ها و تعداد دفعات مصرف آن ها اطمینان حاصل کند.

درمان بیماری قلبی

راهنمای مایعات

باید جهت بیرون راندن ماده حاجب از بدن، ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات شفاف (ترجیحا آب) مصرف شود.

اهمیت داشتن یک سبک زندگی مناسب برای قلب

داشتن یک سبک زندگی مناسب برای قلب برای فرد اهمیت دارد. تیم درمانی فرد می توانند به او در دستیابی به اهدافش کمک کنند اما مصرف دارو ها به گونه تجویز شده، انجام تغییرات در رژیم غذایی، ترک مصرف سیگار، ورزش کردن به طور معمول، شرکت در ملاقات های بعدی و بودن عضوی فعال از تیم درمانی به عهده خود فرد می باشد.

فرد می تواند در یک برنامه توانبخشی قلبی و بدون نیاز به بستری عضو شود تا در دستیابی به بهترین برنامه ورزشی و انجام تغییرات در سبک زندگی کمک دریافت کند. از جمله این تغییرات می توان به داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای قلب، ترک سیگار، کاهش وزن و مدیریت استرس اشاره کرد.

اغلب شرکت های بیمه، توانبخشی قلب پس از یک حمله قلبی را برای بیماران پوشش می دهند.

برای انتخاب یک برنامه توانبخشی قلبی می توان از پزشک خود سوال پرسید.

پیگیری ها

متخصص قلب شما در کلینیک Cleveland با پزشک عمومی یا ارجاع دهنده شما از طریق تلفن یا فکس تماس گرفته و نتایج عمل را به او گزارش می دهد. همچنین، پزشک شما یک گزارش نوشته شده از کلینیک Cleveland  به صورت ایمیل دریافت خواهد کرد که این گزارش شامل یک خلاصه کلی از شرایط پزشکی شما می باشد.

از جمله موارد این شرایط پزشکی می توان به فرایندی که تحت آن قرار گرفته اید، دارو های تجویزی و برنامه درمانی اشاره کرد. در ارتباط با زمان بازگشت برای انجام آزمایش های پس از استنت گذاری ، از پزشک عمومی خود سوال بپرسید.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره کاتتریزاسیون قلبی، آنژیوپلاستی یا استنت گذاری با پزشک خود مشورت کنید.

برای اطلاع از روش تغذیه بعد از آنژیوگرافی به این مقاله سر بزنید.

همین الان مشاوره بگیر