دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

تغذیه بعد از آنژیوگرافی [باید و نباید ها]

در صورتی که شریان کاروتید در گردن مسدود شود، امکان دارد فرد به آنژیوگرافی نیازمند باشد. در حین آنژیوگرافی ، جراح یک لوله کوچک را از طریق یک برش به درون کشاله ران فرستاده و تا محل انسداد در گردن هدایت می کند. از آنجایی که شریان های مسدود شده سبب ایجاد خطر بالای ابتلا به حمله قلبی یا مشکلات قلبی عروقی می شوند، احتمالا پزشک یک رژیم غذایی ویژه را جهت کمک به بهبودی بیمار به او پیشنهاد می دهد. در این مقاله به بررسی رژیم غذایی و تغذیه بعد از آنژیوگرافی می پردازیم.

گرچه رژیم غذایی خاصی برای این افراد وجود ندارد، افرادی که آنژیوگرافی داشته اند و بیماری قلبی دارند باید روی رژیمی تمرکز کنند که چربی حیوانی کمی داشته و چربی های غیر اشباع فراوانی داشته باشد. ملاحظات غذایی و تغذیه بعد از آنژیوگرافی شامل مصرف غذاهایی که میتواند از انسداد شریان ها جلوگیری کند است. هدف از این رژیم کاهش کلسترول LDL و افزایش میزان HDL و حفظ وزن سالم است.

تغذیه

حقایقی در مورد تغذیه

انواع غذاها برای تمرکز بعد از انجام آنژیوگرافی شامل میوه های مختلف و سبزیجات سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. فیبر و مواد مغذی موجود در غذاهای گیاهی به کنترل فشار خون و افزایش وزن کمک میکنند. غلات خرد نشده که در بلغور گندم، بلغور جو دو سر، برنج قهوه ای، گندم کامل و ذرت یافت میشود، به کنترل میزان کلسترول کمک میکنند.

ماهی سالامون، قزل آلا و شاه ماهی سرشار از امگا۳ هستند و با کاهش ابتلا به بیماری های قلبی در ارتباط میباشند. حبوبات، آجیل، آووکادو و زیتون یک منبع برای رژیم غذایی سالم قلبی در چربی غیراشباع منفرد هستند.

مایعات شفاف

پزشک فورا پس از آنژیوگرافی داشتن رژیم غذایی مایعات شفاف را برای بیمار تجویز می کند. ممکن است این رژیم غذایی تنها برای چند ساعت پس از این فرایند باشد تا بدن استراحت کند. مواد خوراکی که در رژیم مایعات شفاف مجاز هستند شامل آب، چای و قهوه کم رنگ، قطعات یخ بدون تکه های میوه ای و سوپ رقیق می باشد. به محض اینکه پزشک احساس کند زمان مناسب فرا رسیده است، رژیم غذایی فرد را ارتقا خواهد داد.

مایعات کامل

در صورتی که فرد هنوز علائم منفی بیهوشی مانند حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می کند، ممکن است پزشک یک رژیم غذایی مایعات کامل برای او تجویز کند تا ناراحتی گوارشی او را کاهش دهد. این رژیم غذایی علاوه بر تمامی موارد مجاز در رژیم غذایی مایعات شفاف شامل غذا های نیمه مایع مانند پودینگ، ماست، شیر، خامه گندم و سوپ های خامه ای نیز می شود.

با اینکه این مورد اغلب قدمی مناسب در تغییر رژیم غذایی پس از جراحی می باشد اما ممکن است در صورت کوتاه بودن مدت بستری فرد در بیمارستان، پزشک تصمیم بر چشم پوشی از مایعات کامل داشته و به طور مستقیم رژیم غذایی معمول را برای بیمار تجویز کند.

مطلب مرتبط: مراقبت های بعد از آنژیوگرافی

رژیم غذایی کم چرب

جهت محافظت از قلب و شریان ها در برابر ابتلا به مشکلات بیشتر، داشتن یک رژیم غذایی دارای مقادیر کم از چربی، چربی اشباع و کلسترول توصیه می شود. فرد باید این رژیم غذایی را به صورت یک تغییر دائمی در سبک زندگی خود ایجاد کند.

در حالی که مقداری چربی در رژیم غذایی روزانه مورد نیاز است اما باید سعی شود مقدار چربی کل و چربی اشباع به ترتیب کمتر از ۳۰ و ۷ درصد کالری های روزانه را تشکیل دهند. باید از گزینه های غذایی کم چرب مانند گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب استفاده کرد.

تغذیه

رژیم غذایی کم سدیم

علاوه بر داشتن رژیم غذایی کم چربی، امکان دارد پزشک یک رژیم غذایی کم سدیم را نیز تجویز کند. دلیل این مورد این است که سدیم سبب احتباس مایعات و تجمع آن ها در اطراف قلب می شود که این وضعیت نارسایی قلبی را به وجود می آورد.

فرد باید جهت محافظت از قلب خود روزانه تنها ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف کند. سدیم در بسیاری از مواد غذایی فرآوری و بسته بندی شده وجود دارد. باید با پختن مواد غذایی تازه، مصرف سدیم را محدود ساخت. همواره باید به مقدار سدیم بر روی برچسب های غذایی توجه کرد. در صورتی که آن ماده غذایی ۵ درصد یا کمتر از مقدار مجاز روزانه سدیم داشته باشد، یک ماده غذایی کم سدیم است.

غذاها را با گیاهان، فلفل و لیمو مزه دار کنید و از مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته بندی که مقدار زیادی نمک دارند خودداری کنید. سوپ و آب گوشت های کم نمک را انتخاب کنید.

غذاهای کم کالری

رژیم غذایی سالم برای قلب شامل غذاهای کم کالری است. چاقی میتواند منجربه دیابت و فشار خون بالا شود، چیزی که میتواند باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری شریان کروناری قلبی شود. حفظ مقدار مناسب کالری جز مهمی از رژیم سالم قلبی است.

مصرف کالری بیش از مقداری که در روز سوخته میشود میتواند حفظ BMI مناسب بدن را به خطر بیاندازد. با پزشک یا متخصص تغذیه خود برای کمک به مشخص کردن مقدار کالری مورد نیاز روزانه، براساس فعالیت هایتان صحبت کنید.

کلسترول و چربی های اشباع

انجمن بین المللی قلب، خون و ریه توصیه میکند که بیشتر از روزی ۳۰۰ میلی گرم کلسترول مصرف نشود. خواندن برچسب مواد غذایی به مشخص کرن مقدار کلسترول مصرفی در وعده غذایی کمک میکند. چربی اشباع میتواند منجربه افزایش وزن، افزایش مقدار کلسترول شود و منجربه تصلب شرایین گردد.

منایع چربی که باید بعد از استنت گذاری قلبی پرهیز شوند شامل گوشت گاو، گوشت خوک، بیکن و کره هستند. همچنین چربی های اشباع در پوست مرغ و لبنیاتی مانند خامه، کره و پنیر وجود دارند. انجمن قلب امریکا توصیه میکند که بیش از ۷ درصد کالری مصرفی روزانه از چربی های اشباع دریافت نشوند.

محدود کردن چربی های ترانس

چربی های ترانس در غذاهای سرخ شده، غذاهای پخته شده، کوکی ها، پنیر پیتزا و چوب مارگارین وجود دارند و اثر آن ها در افزایش کلسترول LDL شناخته شده است. این ها برای بهبود قوام و مزه غذا و افزایش عمر ماده غذایی به آن ها اضافه میشوند. همچنین ممکن است چربی های اشباع روی برچسب غذا به عنوان “روغن هیدروژنه شده” درج شده باشند. انجمن قلب امریکا توصیه میکند که فقط یک درصد کالری روزانه از چربی های اشباع بدست آید.

روغن های سالم قلبی

به جای کره و روغن ها از چربی های سالم قلبی استفاده کنید. روغن کتان، زیتون، کنجد و روغن دانه گندم میوانند برای چاشنی استفاده شوند. روغن زیتون رقیق، روغن کلزا و بادام زمینی میتوانند برای سرخ کردن استفاده شوند زیرا درجه تبخیر بالایی دارند.

روغن سویا میتواند در سس ها و غذاهای سرخ کردنی و غذاهایی که در درجه پایین پخته میشوند استفاده شود. روغن کلزا میتواند به جای کره و مارگارین استفاده شود زیرا درجه تبخیر بالایی دارد و آن را به یک روغن همه کاره تبدیل میکند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من 3 ماه پیش عمل آنژیوگرافی انجام داده و 2 تا استنت هم استفاده کرده.
  بعد از 3 ماه , الان بطور گاه و بیگاه روی قسمت های مختلف دستش مثل کتف و آرنج و ... جاهای کبودی میاد و بعد از چند روز تقریبا محو میشه.
  ضمنا دردهای بین دو کتف و قفسه سینه هم دارن ایشون بصورت نامنظم و نه همیشگی.
  میشه راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   معمولا مهم نیست اما به پزشک معالج مراجعه نمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر