دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

آیا آنژیوگرافی قلب برای افراد مسن بالای 80 سال خطر دارد؟

سوالی که ذهن خیلی از مردم را درباره ی آنژیوگرافی درگیر کرده است این است که آیا آنژیوگرافی قلب برای افراد مسن خطر دارد یا نه؟ریسک عمل در این افراد چقدر است؟ آیا امید به بهبودی در این افراد هست؟ در این مقاله سعی شده است در این رابطه صحبت شود.


آنژيوگرافی یک پروسه درمانی است که پزشک معالج و متخصص قلب می تواند به کمک آن وضعیت کلی قلب شما را ارزیابی کند. آنژیوگرافی در واقع به این معنا است که پزشک معالج شما می تواند گزارش خوبی از کیفیت گردش خون در بدن شما در زمان ها و نواحی مختلف را به دست آورد. به کمک آنژیوگرافی پزشکان متخصص می توانند نواحی خاصی که در آن ها جریان خون با انسداد مواجه است را شناسایی کنند. جریان کم خون در بدن بدین معنا است که سطح اکسیژن و مواد اساسی و مورد نیاز که برای کارکرد طبیعی بدن مورد نیاز است کم می باشد.

آیا آنژیوگرافی برای افراد مسن مناسب است؟

استفاده از این روش برای درمان بیماری قلبی در هر گروه سنی امن و بدون خطر است. با این حال در مورد افراد سالخورده و مسن باید بگوییم که این موضوع در افراد مختلف متغیر است. به عنوان مثال یک بیمار مسن که مشکلات خاص سلامتی ندارد و یا مشکلی که مربوط به قلب باشد در بدن او وجود نداشته باشد می تواند از این عمل استفاده کند. مراحل آنژیوگرافی در این شرایط نتایج بسیار دقیقی را تولید می کند و در نتیجه پزشکان متخصص به خوبی می توانند فعالیت قلب را مورد بررسی قرار دهند. این موضوع برای آنژیوگرافی قلب برای افراد مسن با 80 سال سن و بیشتر صدق می کند و نتایج کاملا دقیق و کاربردی هستند.

در برخی شرایط خاص، روش تهاجمی آنژيوگرافی ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی خاصی شود. با این حال قبل از هر چیز پزشک معالج ، شرایط بیمار خود را به دقت بررسی کرده و سپس در صورت امکان وی را به انجام آنژیوگرافی تشویق می کند. استفاده از آنژیوگرافی یک روش بسیار خوب برای تشخیص نواحی خاصی از شریان های قلبی است که جریان خون بدن بیمار در آنجا مسدود یا کند شده است. این نکته بسیار مهم است که قلب انسان اکسیژن و مواد غذایی لازم خود را به طور کامل دریافت کند و تنها راه این کار نیز از طریق جریان خون است.

آنژیوگرافی

با توجه به این که میانگین سنی جمعیت جهان رو به افزایش است و افراد در سنین مختلف و حتی در 90 سالگی آنژیوگرافی را انجام می دهند، حالا کم کم سوالاتی در زمینه امنیت این روش برای افراد مطرح شده اند. آنژیوگرافی در واقع یک عمل جراحی است که در آن یک لوله باریک وارد شریان و رگ های قلبی می شود و مسدودیت های موجود در نواحی خاص را برطرف می کند. در نتیجه حذف انسداد و بستگی شریان های قلبی، قلب بیمار می تواند مواد مورد نیاز و همچنین اکسیژن خود را دریافت کند و دیگر مشکلاتی از قبیل درد قفسه سینه و حملات قلبی گریبان گیر افراد نمی شود.

هر فرد مسن و سالخورده ای نمی تواند آنژیوگرافی کند. یک متخصص، که یک معلم مدرسه 94 ساله را برای انجام آزمایش آنژیوگرافی فرستاده این ادعا را ارائه داده است. دلیل وی نیز این بود که فرد مذکور هیچ مشکل یا عوارض جانبی خاصی نداشت و یک زندگی فعال داشت و هنوز هم به مسافرت می رفت. با در نظر گرفتن این مثال می توان گفت فرستادن مریضان مختلف برای انجام آنژیوگرافی می تواند در شرایط مختلف خروجی متفاوتی داشته باشد و افراد در این زمینه تفاوت های زیادی با هم دارند. نمی توان این عمل را برای همه مریض ها بدون در نظر گرفتن خصوصیاتشان تجویز کرد.

مطلب مرتبط: آنژیوگرافی از راه دست

مطلب مرتبط: مراقبت های بعد از آنژیوگرافی

عوارض جانبی آنژیوگرافی قلب برای افراد مسن

با این که بزرگسالان و افراد سالخورده که سبک زندگی سالم و مناسبی دارند می توانند در آزمایش آنژیوگرافی شرکت کنند، برخی از این افراد ممکن است در این راه مشکلاتی نیز داشته باشند. این موضوع شامل مواردی نظیر سن بیماران و فاکتور های سلامتی می شود. استفاده از فاکتور های مختلف امنیتی و محافظتی برای بیمارانی که بر روی تخت دراز کشیده اند و آماده انجام آنژيوگرافی هستند اجباری می باشند. این افزایش ضریب ریسک می تواند به خاطر پخش شدن عفونت پس از عمل جراحی و کاهش کارکرد همیشگی و مناسب کلیه باشد. علاوه بر این با توجه به فاکتور سن و سال، سطح انرژی بدن بیماران نیز پایین خواهد بود.

تغییراتی که در این مرحله در قلب بیمار ایجاد می شوند نیز نقشی اساسی در تاثیر بر خروجی آزمایش و عوارض جانبی مرتبط به آنژيوگرافی دارند. رگ های قلبی سخت و محکم می شوند و قرار دادن استنت های خاص که در آنژيوگرافی مورد استفاده قرار می گیرند دشوار خواهد بود.

نتایج آنژیوگرافی قلب برای افراد مسن 

نتایج آنژیوگرافی قلب برای افراد مسن 

با این که نتایج به دست آمده از آزمایش آنژيوگرافی قلب در شرایط مختلف متفاوت هستند، برای کسانی که سبک زندگی سالم و مناسبی دارند یک نکته مثبت وجود دارد. در حالت تهاجمی این آزمایش، متخصص قلب می تواند احتمال بروز حمله قلبی و پروسه های اضطراری قلب نظیر عمل بای پس را کاهش دهد. طبق گفته متخصصان، بیمارانی که از مشکل درد قفسه سینه رنج می برند، به خصوص افراد سالخورده و مسن، شاید همیشه برای مشخص شدن دلیل بروز این مشکل به آنژیوگرافی نیازی نداشته باشند.

با این که در زمینه ی استفاده از آنژیوگرافی قلب برای افراد مسن بالای 80 سال هیچ دستورالعمل خاصی در دست نیست، اما نوع تهاجمی از این عمل جراحی، در بیشتر موارد می تواند نتایج بسیار دقیقی را در بیماران بدست آورد و به کمک برنامه ریزی از بیماری های ناخواسته در آینده جلوگیری به عمل آورد.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر