دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

علت بالا رفتن فشار خون چیست؟

فشار خون بالا مسئله‌ای است که این روزها افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این بیماری اگر درمان یا کنترل نشود، می تواند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد. در این مقاله به بررسی دقیق علائم و علل ایجاد آن پرداخته‌ایم.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا با نام هایپرتنشن نیز شناخته می شود. فشار خون، مقدار نیرویی است که در برابر دیواره های شریان ها اعمال می شود، زیرا خون از طریق آنها جریان می یابد.

فشار خون بالا اگر درمان یا کنترل نشود، می تواند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد. این شرایط شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته ، و بیماری کلیوى است.

علائم فشار خون بالا چیست؟

قلب عضله ای است که خون را در بدن پمپ می کندخونى که دارای سطوح اکسیژن پایین است، به سمت ریه ها پمپ می شود، تا اکسیژن آن تامین شود. سپس خون غنی از اکسیژن به وسیله قلب به بدن به منظور تامین مواد غذایى عضلات و سلول ها پمپ می شود. پمپاژ خون فشار ایجاد می کند.

اگر یک فرد فشار خون بالا داشته باشد، به این معنی است که دیواره های شریان ها به طور ثابت تحت فشار زیادی قرار می گیرند.

علل فشار خون بالا به دو دسته تقسیم می شوند:

☑ فشار خون بالا اصلى: علت آن ثابت نشده است.

☑ فشار خون بالا ثانویه: یک علت اصلی وجود دارد.

حتی اگر هیچ علت مشخصی برای فشار خون بالا وجود نداشته باشد، شواهد محکمی وجود دارد که برخی عوامل خطر را با احتمال ایجاد این بیماری مرتبط می کند.

علائم فشار خون بالا چیست؟

علل فشار خون بالا

بسیاری از علل زیر عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. همچنین نمونه هایی از فشار خون ثانویه وجود دارد:

✅ سن

هرچه سن شما بالاتر باشد خطر ابتلا به فشار خون بالا در شما بیشتر است.

✅ سابقه خانوادگی

اگر اعضاى نزدیک خانواده شما فشار خون بالا داشته باشند ، احتمال ابتلاى شما به آن به میزان قابل توجهی افزایش مى یابد. یک تحقیق علمی بین المللی هشت تفاوت شایع ژنتیکی را که ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد، شناسایی کرده است.

✅ دما

یک مطالعه که بر روى ۸۸۰۱ شرکت کننده با سن بیشتر از ۶۵ انجام شده است نشان داده که مقادیر فشارخون سیستولیک و دیاستولیک در طول سال به طور قابل توجهی متفاوت است و براساس توزیع دمای هوای فصلی تغییر مى کنند. وقتی هوا  گرم باشد، فشار خون کم تر خواهد بود و وقتی سرد باشد، فشار خون افزایش مى یابد.

✅ زمینه قومی

شواهد نشان می دهد که افراد قوم آفریقایی یا جنوب آسیا در مقایسه با افرادی که عمدتا قفقاز یا بومیان آمریکا هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا هستند .

✅ چاقی و اضافه وزن

افراد دارای اضافه وزن و چاق در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند.

✅ برخی جنبه های جنسیتی

به طور کلی، فشار خون بالا در مردان بالغ بیشتر از زنان بالغ است. با این حال، پس از ۶۰ سالگى هر دو جنس به طور مساوی حساس هستند.

✅ عدم فعالیت فیزیکی

ورزش نکردن ، و همچنین داشتن یک شیوه زندگی بدون فعالیت، باعث افزایش فشار خون می شود.

 سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث تنگ شدن عروق خونی  و ابتلا به فشار خون بالا می شود. همچنین سیگار مقدار اکسیژن خون را کاهش می دهد، بنابراین ضربان قلب به سرعت جبران می شود و باعث افزایش فشار خون می شود.

✅ مصرف الکل

به گفته محققان، افرادی که به طور منظم الکل مصرف مى کنند فشار خون سیستولیک بالاترى نسبت به افرادی که الکل مصرف نمی کنند دارند . آنها دریافتند که فشار خون سیستولیک افراد الکلى حدود ۷ میلی متر جیوه بالاتر از افراد دیگر است .

✅ مصرف زیاد نمک

محققان گزارش داده اند جوامعى که مردم آن نمک کم ترى می خورند فشار خون پایین ترى دارند .

✅ رژیم غذایی با چربی بالا

بسیاری از متخصصان سلامت می گویند که رژیم غذایی با چربی بالا باعث افزایش احتمال فشار خون بالا می شود. با این حال، اکثر متخصصین تغذیه بر این نکته تأکید دارند که مشکل میزان چربی مصرفى نیست بلکه نوع چربی است.

چربی های گیاهی مانند آوکادو، دانه ها ، روغن زیتون و روغن هاى امگا برای شما مفید هستند. چربی های اشباع شده، که در غذاهای حیوانی و همچنین چربی های ترانس وجود دارند، برای شما مضر است.

✅ استرس ذهنی

مطالعات مختلف شواهد قانع کننده ای ارائه داده اند مبنی بر اینکه استرس ذهنی، به ویژه طولانی مدت، می تواند تاثیر جدی بر فشار خون داشته باشد.

بیماری دیابت چیست؟

✅ دیابت

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به فشار خونِ بالا هستند. در میان افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، قند خون بالا یک عامل خطر برای فشار خون بالا است – کنترل موثر قند خون با انسولین، خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می دهد.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض خطر ابتلا به فشار خونِ بالا به علت قند خون بالا و همچنین عوامل دیگر مانند اضافه وزن و چاقی، داروهای خاص و برخی بیماری های قلبی عروقی هستند.

✅ پسوریازیس

بر اساس مطالعه ای که ۷۸۰۰۰ زن را به مدت ۱۴ سال دنبال کرد، دریافتند که داشتن پسوریازیس با افزایش خطر ابتلا به فشار خونِ بالا و دیابت مرتبط است. پسوریازیس یک وضعیت سیستم ایمنی است که بر روی پوست به صورت ضخیم شدن و پچ هاى قرمز رنگ ظاهر می شود.

✅ بارداری

خطر ابتلا به فشار خون بالا در زنان باردار بیشتر است . فشار خون بالا شایع ترین مشکل پزشکی است که در دوران بارداری رخ می دهد و ۲ تا ۳ درصد از همه حاملگی را پیچیده می کند.

 دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر