دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

دکتر متخصص قلب چگونه شما را چکاپ می کند؟

موارد بسیاری از جمله درد قفسه سینه سمت چپ یا درد کتف چپ، نفس نفس زدن هنگام پیاده روی و موارد دیگری باعث می شوند تا فرد به فکر مراجعه به دکتر متخصص قلب بیافتد. دکتر قلب برای تشخیص بیماری و چکاپ شما از چه روش هایی استفاده می کند؟

چکاپ قلبی معمولا از معاینه شروع می شود و ممکن است پزشک بسته به شرایط مراجعه کننده هر یک از روش های زیر را توصیه کند.

دکتر متخصص قلب چگونه شما را چکاپ می کند؟

#آزمایش خون

وقتی که ماهیچه های قلب در اثر حمله قلبی آسیب می بینند، بدن نمی تواند خون را به خوبی تصفیه کند و این مواد زائد در خون انباشته می شود. با یک آزمایش خون می توان میزان این مواد که شامل کلسترول (چربی)  قند و … می شود را سنجید و اطلاعاتی در مورد میزان آسیب هایی که ممکن است به قلب وارد شده باشد به دست آورد.

آزمایش خون

معمول ترین آزمایش پس از یک حمله قلبی، تعیین میزان تروپین موجود در خون است. بعد از آزمایش خون، دکتر متخصص قلب اندازه گیری مرتب فشار خون را در ۲۴ ساعت در ساعات خواب و بیداری توصیه می کند. به این ترتیب که پزشک معالج از بیمار می خواهد که مرتب و هر ساعت فشار خون خود را در منزل گرفته  و در دفترچه ای یادداشت کند. این روش به او کمک می کند که با در دست داشتن این اطلاعات دقیق تشخیص بهتری بدهد.

#آنژیوگرافی

آنژیوگرافی روش معتبری است که بعد و یا هنگام حمله قلبی بر روی بیمار انجام می شود. به این طریق که با استفاده از لوله ی ظریفی که به سرخرگ  کشاله ران یا مچ دست وارد می کنند و به سمت بالا و قلب می فرستند و اشعه ایکس، میزان گرفتگی عروق و شدت پمپاژ قلب را تشخیص می دهند.

در طی این عمل، ماده مخصوصی به بدن تزریق می شود که موجب می گردد تا شخص بیمار برای چند ثانیه احساس گرما و هیجان کند.

#اکوی قلب

یک روش معمول دیگر انجام اکو است که به این ترتیب با استفاده از دستگاهی مخصوص که اتصالاتی به سینه یا گردن بیمار وصل می کنند، می توان صداهای اضافی قلب را تشخیص داد. بدین طریق دکتر متخصص قلب می تواند میزان آسیب رسیده به حفره ها و دریچه های قلب را تشخیص دهد و میزان پمپاژ قلب را بسنجد. همچنین انجام اکو قبل و بعد ورزش نیز توصیه می شود که آن را استرس اکو می نامند.

نوار قلب

#الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب

روش دیگر استفاده از الکتروکاردیوگرام است که اتصالات نقطه ای شکل دستگاه را به سینه، دست و پاها وصل می کنند و ضربان قلب را روی کاغذی ثبت می کنند تا بتوانند حمله قلبی یا صداهای غیر عادی قلب را تشخیص دهند.

#الکتروفیزیولوژی

الکتروفیزیولوژی روش درمانی دیگری است که به یافتن مشکلات قلبی یا ضربان های غیر نرمال کمک می کند. در این روش میله باریکی را وارد رگ بیمار کرده و به آرامی آن را به قلب می رسانند. با این روش فعالیت های الکتریکی قلب، و پاسخ آن به محرک های مختلف سنجیده می شود. به این طریق پزشکان می توانند نوع مشکل و علت غیر عادی بودن ضربان قلب را تشخیص دهند.

اما Ray نوع دیگر روش تشخیصی است که با استفاده از مغناطیس و امواج رادیویی تصویری از جزئی ترین اجزای قلب را روی صفحه کامپیوتر نمایش می دهد. این دستگاه می تواند تصاویر ثابت ومتحرک ثبت کند و از طریق اسکن کردن صداهای ناموزون را تشخیص دهند. گاهی رنگ های مخصوصی برای واضح شدن تصاویر رگ ها و عروق استفاده می شود. با این روش دکتر قلب می تواند ساختمان قلب و عملکرد آن را ارزیابی و بهترین راه درمانی را پیشنهاد کند.

#تست استرس

تست استرس نیز به یافتن چگونگی عملکرد قلب کمک می کند. با استفاده از این روش فعالیت قلب را در هنگام حرکات ورزشی روی دستگاه هایی مثل تردمیل می سنجند.

استرس اکو

در روش مشابه دیگری یک ماده رادیو اکتیو از طریق ورید وارد بدن می شود و فرد را وادار به انجام حرکات ورزشی می کند و با استفاده از یک صدای بلند تفاوت ها در حفره ها، دریچه ها  و ضربان قلب را هنگام ورزش و تزریق می سنجند.

#اسکن هسته ای قلب

در اسکن هسته ای قلب، ماده رادیو اکتیو بسیار ضعیفی به خون تزریق می شود که موجب آزاد شدن انرژی می شود. دوربین های مخصوصی که در خارج از بدن قرار دارند، از این انرژی تصویر برداری می کنند. متخصص قلب با استفاده از این تصاویر میزان خون ورودی به قلب و میزان خونی که پمپاژ می کند را اندازه گیری می کند و بدین طریق از سلامت یا عدم سلامت ماهیچه قلب اطلاعات کافی به دست می آورد.

#تیلت تست

تیلت تست روش پزشکی پیشرفته دیگری است که با استفاده از آن ضربان قلب را در موقعیت های مختلف بدن می سنجند. این روش مخصوصا برای بررسی کسانی که بدون دلیل غش می کنند، مفید است.

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

همین الان مشاوره بگیر