دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی قلب

خیلی از افراد از آنژیوپلاستی قلب می‌ترسند اما باید بدانید، این عمل با تهاجم خیلی کم  به بهبود شما کمک می کند. بعضی افراد میتوانند بعد از عمل استنت گذاری خیلی زود از بیمارستان مرخص شوند.

بیشتر افراد حدود یک هفته بعد میتوانند به کار و زندگی طبیعی خود بازگردند. افرادی که شغل سختی دارند که نیازمند فعالیت سخت جسمانی است باید مدت بیشتری صبر کنند. قبل از انجام هر کاری که نیازمند فعالیت جسمانی است با پزشک خود مشورت کنید.

انتظار می رود که زمانی در بیمارستان بستری باشید

بلافاصله بعد از عمل آنژیوپلاستی قلب، شما باید در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان بستری شوید، جایی که پرستار ریتم قلبی شما و فشار خونتان را ثبت و ضبط میکند. در این موقع، لوله ی ورودی غلاف کاتتر ممکن است برداشته شود و تا زمانی که خون ریزی متوقف شود در محل سوراخ آن فشار وارد میکنند.

محل ورود کاتتر ممکن است کبود شود و سوزش داشته باشد. اگر غلاف به بازو یا مچ دستتان وارد شده باشد، بعد از خارج کردن آن، محل سوراخش را پانسمان میکنند. اگر غلاف از کشاله ی رانتان وارد شده باشد، ممکن است نیاز باشد برای چند ساعت در بستر بمانید و پایتان را صاف نگه دارید.

در بعضی موارد، پزشک شما ممکن است از دستگاهی استفاده کند که سوراخ کوچک درون شریان شما را ببندد، این کار ممکن است به شما اجازه دهد تا سریع تر به اطراف حرکت کنید. قسمتی از بدن شما که کاتتر از آن جا وارد شده است به دقت مشاهده میشود تا هرگونه تغییر رنگ، دما یا احساس در آن جا مشخص گردد.

در ابتدا، به دلیل آرام بخش ها احساس سستی دارید. پزشکتان به شما اطلاع میدهد که چه زمانی اجازه دارید از بستر بیرون بروید و در راه بروید. معمولا 2 تا 6 ساعت بعد از عمل میتوانید راه بروید.

بهبودی پس از آنژیوپلاستی قلب

بهبودی پس از آنژیوپلاستی قلب

معمولا بیماران یک شب در بیمارستان می مانند و روز بعد از عمل مرخص میشوند. ممکن است حتی بعضی از بیماران همان روز مرخص شوند. مدت زمانی که شما باید بعد از عمل در بیمارستان بمانید به این بستگی دارد که آیا در هنگام عمل مشکلی پیش آمده یا نه و اینکه محل ورود کاتتر چقدر خوب التیام می یابد.

وقتی که مرخص شدید، به شما یک کارت شناسایی سلامت می دهند که در کیف پولتان بگذارید. این کارت اطلاعات مهمی درباره ی استنت گذاری شما، محل قرار گیری آن در بدنتان، تاریخ عملتان، و اسم پزشک و اطلاعات تماس او را در بردارد. شما این کارت را باید به هر پزشک و دندان پزشکی که شما را درمان میکند نشان دهید.

بعد از این که به خانه بازگشتید، باید استراحت کنید و مقدار فراوانی مایعات بنوشید. شما نباید وسایل سنگین بلند کنید، نباید ورزش های سنگین انجام دهید یا حداقل تا 24 ساعت سیگار نکشید.

علائمی از آنژیوپلاستی قلب که باید به آن ها توجه کرد

اگر محلی که کاتتر از آن وارد شده است شروع به خونریزی کرد، شما باید بخوابید، روی آن ناحیه فشار وارد کنید، و با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین هر گونه تغییر رنگ، درد یا احساس گرمی در ناحیه ای که کاتتر از آن وارد شده است را باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر دچار درد در قفسه سینه شُدید یا ناراحتی شَدید یا تکرار شونده در قفسه ی سینه ی خود احساس کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است نشان دهنده این باشند که شریان شما دچار تنگی شده است.

بازگشت به فعالیت های طبیعی بعد از آنژیوپلاستی قلب

بیشتر افراد بعد از حدود  یک هفته میتوانند به کار و فعالیت های قبلی خود بازگردند. افرادی که کارهای جسمانی انجام میدهند باید بیشتر صبر کنند. قبل از انجام هر کار جسمی با پزشک خود مشورت کنید. مانند تمام کارهای پزشکی، عمل استنت گذاری خطراتی دارد.

برای کسی که آنژیوپلاستی قلب یا استنت گذاری انجام داده است، مشکل است که خیلی زود به زندگی طبیعی خود بازگردد. داشتن دوستان و خانواده ای که میتوانند به افراد کمک کنند، بهبود را راحت تر میکند. یک دست کمک کننده، یک شنونده ی دلسوز، یا حتی یک جمع کوچک میتواند یک فرد را تشویق کند و او را با وجود نوسانات به زندگی طبیعی بازگرداند.

مراقبت های پس از آنژیوپلاستی قلب

مراقبت های پس از آنژیوپلاستی قلب

درکل، کسی که آنژیوپلاستی قلب انجام داده است، 6 ساعت بعد از عمل میتواند راه برود. بهبودی کامل یک هفته یا کمتر زمان می برد. جایی که کاتتر از آن جا وارد شده است را 24 تا 48 ساعت خشک نگه دارید.

اگر پزشک کاتتر را از کشاله ی ران شما وارد کرده بود:

راه رفتن در مسافت کوتاه و سطح صاف بدون اشکال است. در دو سه روز اول بالا و پایین رفتن از پله ها را به دو بار در روز محدود کنید. حداقل تا دو هفته یا مدتی که پزشکتان توصیه کرده است از انجام کارهای حیاط، رانندگی، چمباتمه زدن (توالت ایرانی)، حمل اشیا سنگین، یا ورزش کردن بپرهیزید.

اگر پزشک کاتتر را از بازو یا مچ دستتان وارد کرده بود:

هیچ وسیله ی سنگین تر از 4.5 کیلوگرم را با دستی که کاتتر از آن وارد شده است بلند نکنید. هل دادن، کشیدن یا پیچاندن اشیا با دستی که کاتتر از آن وارد شده است نباید انجام شود.

برای کاتتری که از کشاله ی ران، بازو یا مچ دست وارد شده است:

2 تا 5 روز از فعالیت جنسی بپرهیزید و از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید فعالیت جنسی داشته باشید. در هفته ی اول حمام نکنید و استخر نروید. شما میتوانید دوش بگیرید، اما مراقب باشید جایی که کاتتر از آن وارد شده است برای 24 تا 48 ساعت خیس نشود.

اگر کار شما سنگین نباشد می توانید 2 تا 3 روز بعد به کارتان برگردید. شما باید از جای عمل خود مراقبت کنید.

پزشکتان به شما خواهد گفت که هر چند روز یک بار پانسمان خود را عوض کنید. اگر جای برش شما شروع به خونریزی یا متورم شدن کرد، دراز بکشید و تا 30 دقیقه آن را فشار دهید. آنژیوپلاستی قلب علتی که باعث مسدود شدن شریان شما شده است را درمان نمی کند.

ممکن است شریان شما دوباره دچار تنگی شود. رژیم غذایی سالم (برای قلب) داشته باشید، ورزش کنید، سیگار را ترک کنید (اگر سیگاری هستید) و تنش های خود (استرس) را کم کنید تا خطر ابتلای دوباره به انسداد شریان در شما کمتر شود. ممکن است پزشکتان به شما داروهایی دهد تا کسترول شما را کم کنند.

خیلی از افراد از آسپرین در کنار دیگر داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس)، پراسوگرل، یا تیکاگرلور، بعد از این عمل استفاده میکنند. این دارو ها رقیق کننده ی خون هستند. این ها از ایجاد لخته در شریان و استنت گذاری جلوگیری میکنند. لخته ی خون میتواند منجربه حمله ی قلبی شود. دارو را دقیقا مطابق تجویز پزشکتان مصرف کنید. بدون صحبت با پزشکتان استفاده از این دارو ها را قطع نکنید.

شما باید بلد باشید که در صورت تکرار آنژین چگونه از خود مراقبت کنید. مطمئن شوید که یک برنامه برای پیگری از طرف متخصص قلب خود دارید.

ممکن است پزشکتان شما را به برنامه های بازتوانی قلبی بفرستد. این کار به شما کمک میکند تا یاد بگیرید چگونه به آرامی ورزش خود را بیشتر کنید. همچنین شما یاد میگیرید که چگونه در برابر آنژین و حمله ی قلبی از خود مراقبت کنید.

فعالیت ها

تیم بیمارستاني طول مدت بهبودي و در صورت نياز فعاليت هاي مناسب را به شما توصيه مي كند.

در بیشتر موارد، توصیه می شود یک هفته پس از بهبودي زخم یا بیشتر از فعالیت های سنگین و شدید اجتناب كنيد.

رانندگی

تا یک هفته پس از آنژیوپلاستی کرونر، رانندگی نکنید.

اگر راننده ي وسايل نقلیه سنگین هستيد نيز نبايد تا يك هفته رانندگي كنيد و به مركز اطلاع دهيد.

زماني مي توانيد مجددا رانندگی کنید كه تست ورزش بدهيد و مشكلي در فعاليت هاي خود نداشته باشيد .

کار

بعد از یک هفته از انجام آنژيوپلاستي كرونر مي توانيد به کار بازگردید.

با این حال، اگر نياز به انژيوپلاستی اورژانسي پس از حمله قلبی داريد، ممکن است بهبودي كامل چند هفته تا چند ماه طول بكشد و پس از آن بتوانید به کار بازگردید.

رابطه جنسی

اگر قبلا زندگی جنسی شما تحت تاثیر آنژین بوده است، ممکن است بتوانید بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر، یک زندگی جنسی فعال تر داشته باشید.

اگر در اين مورد نگرانی دارید، با پزشك خود مشورت کنید. به گفته کارشناسان، داشتن رابطه جنسی معادل بالا رفتن از چند پله مي باشد .

تغییر سبک زندگی

اگر آنژیوپلاستی کرونر انجام داده ايد، اقداماتي برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات بیشتر در آینده لازم است. كه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • صورت داشتن اضافه وزن سعي كنيد وزنتان را كاهش دهيد .
 • در صورتی که سیگار مي کشید آن را ترك كنيد .
 • از یک رژیم غذایی سالم کم چرب و كم نمک پيروي كنيد
 • فعال باشيد و منظم ورزش كنيد .

سیگار کشیدن و داشتن اضافه وزن دو عامل اصلی بیماری قلبی مي باشند. همچنین باعث مي شوند درمان تاثير كم تري داشته باشد .

کی با جراح استنت گذاری خود تماس بگیریم؟

با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 • خونریزی در محل ورود کاتتر وجود داشته باشد که با وارد کردن فشار هم متوقف نشود.
 • در محل ورود کاتتر تورم وجود داشته باشد.
 • در پا یا دستی که از آن کاتتر وارد شده است، پایین تر از محل ورود کاتتر تغییر رنگ، سردی یا بی حسی ایجاد شود.
 • برش کوچکی که کاتتر از آن وارد شده است قرمز و دردناک شود، یا ترشحات سبز یا زرد داشته باشد.
 • تنگی نفس یا درد قفسه سینه داشته باشید و با استراحت بهتر نشود.
 • نبض شما نامنظم شود –خیلی آهسته (کمتر از 60 ضربه) یا خیلی سریع باشد (بیشتر از 100 یا 120 ضربه در دقیقه).
 • سرگیجه داشته باشید، غش کنید یا خیلی خسته باشید.
 • سرفه ی شما خلط خونی یا زرد یا سبز داشته باشد.
 • در مصرف داروهای قلبیتان مشکلی داشته باشید.
 • تب بالای 38.3 درجه سانتیگراد داشته باشید.

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید الان امکان خرید استنت جذبی در ایران وجود داره؟ از کجا میتونم بخرم برای بیمارم؟
  سوال دومم ، ایا جابه جایی استنت معمولی و دارویی با زور کردن زیاد یا ورزش سنگین امکان پذیر هست؟؟
  اصلا استنت قابل جابه‌جایی هست بعداز نصب
  پیشاپیش از جوابدهیتون ممنون هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   استنت جذبی از سال گذشته به دلایل علمی دیگر استفاده نمیشود
   استنت با ورزش جابجا نمیشود
 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم انژیو پلاستی مچ دست راست کرده است پدر من وزنش ۸۸ کیلو گرم است ایا باید وزنش رو کم کند
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   وزن براساس قد و دور مچ دست تعیین میشود
   به نظر میرسد با توجه به متوسط قد جامعه مقداری اضافه وزن دارند
 • تصویر کاربر مروان جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر بنده نزدیک به ۸ ماه پیش استنت گذاشتم آیا مصرف سیگار باعث تخریب استنت میشود .یا تاثیر کلی بر روی عملکرد قلب داره چون بعضیها میکن باعث اکسید شدن استنت میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   سیگار باعث تنگی استنت و عروق طبیعی و افزایش احتمال سکته قلبی و مغزی و انواع سرطانها و..... میشود
   حتی در محیط کار و زندگی مصرف سیگار دیگران نیز بر افراد غیر سیگاری اثرات مخربی دارد
 • تصویر کاربر شمسي جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من ديروز بالن زدن
  امروز مرخص شدن
  همه چي خوبه
  فقط يه كم تنگي نفس دارن
  چي كار كنيم
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   ،؟
 • تصویر کاربر شمسي جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من ديروز بالن زدن
  امروز مرخص شدن
  همه چي خوبه
  فقط يه كم تنگي نفس دارن
  چي كار كنيم
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   ؟
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پدره من انژیو انجام داده دورگش بسته بود یکیش با بالون باز شد و دیگری با فنر خاستم بببینم این فنر مراقبت لازمه ضرر داره .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   فنر همان بالون است تفاوت عمده ایی ندارد
 • تصویر کاربر لشگری جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای قهرودی میخوام بدونم شما جواب بهتری به جز اینکه بگی با پزشک مشورت کنید نداری؟
  خوب اگر خودت پزشکی جواب بده دیگه داریم با خودت مشورت میکنیم! اگر میخواستیم بریم پیش پزشک معالج که خودمون بلد بودیم لازم نبود تو بگی بهمون.
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   بردار یا خواهر گرامی
   مسئولیت درمان بیمار به عهده پزشک معالج است
   پاسخ به سوالات اختصاص بدون ویزیت و معاینه و بررسی کامل بیمار خصوصا در بیمارانی که اقدامات درمانی انجام شده است غیر اخلاقی و غیر علمی است و حتی میتواند باعث ایجاد مشکلاتی برای بیمار شود و اگر مشکلی ایجاد شود قانونا پزشک مسئول است
 • تصویر کاربر افسانه دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم 73ساله ودوهفته پیش عمل استنت گذاری از کشاله ران داشتن الان اندازه ی یک گردوکشاله رانش بالاومده وسفت شده ایامشکلی داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)

   باید ویزیت شود.

 • تصویر کاربر ارکیده دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم ۱۱/۲۸ انژیوپلاستی انجام داده و استنت دارویی واسه یکی از رگای اصلیش که ۸۵ درصد گرفتگی داشت، کار گذاشتن ایا بعد از یک هفته می تونه ۸ ساعت رانندگی کنه، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)

   باید با پزشک معالج مشورت کنید.

 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من حدود یک سال هست که فنر گذاشتن ولی تا الان نتونستن به داروهاشون عادت کنن. بعد از خوردن قرصای فشارشون بیحال میشن که حتی به تجویز دکترشون 1/4 قرص هم میخورن ولی بازم بیحال میشن. و انرژی برای حرف زدن هم ندارن و زمانی که قرص لورازپام میخورن دوباره انرژی کوتاه مدتی میگیرن ولی بعدش بخاطر تاثیر قرص خوابشون میبره. و بعد از خواب خیلی حالشون خوبه تا خوردن قرص فشار بعدی.
  بنظرتون لورازپام مصرف بشه ؟ و اینکه چرا بیحال میشن ؟
  خیلی سپاسگزارم از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)

   باید مجموع شرایط و پرونده بیمار را دید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر