دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی قلب

خیلی از افراد از آنژیوپلاستی قلب می‌ترسند اما باید بدانید، این عمل با تهاجم خیلی کم  به بهبود شما کمک می کند. بعضی افراد میتوانند بعد از عمل استنت گذاری خیلی زود از بیمارستان مرخص شوند.

بیشتر افراد حدود یک هفته بعد میتوانند به کار و زندگی طبیعی خود بازگردند. افرادی که شغل سختی دارند که نیازمند فعالیت سخت جسمانی است باید مدت بیشتری صبر کنند. قبل از انجام هر کاری که نیازمند فعالیت جسمانی است با پزشک خود مشورت کنید.

انتظار می رود که زمانی در بیمارستان بستری باشید

بلافاصله بعد از عمل آنژیوپلاستی قلب، شما باید در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان بستری شوید، جایی که پرستار ریتم قلبی شما و فشار خونتان را ثبت و ضبط میکند. در این موقع، لوله ی ورودی غلاف کاتتر ممکن است برداشته شود و تا زمانی که خون ریزی متوقف شود در محل سوراخ آن فشار وارد میکنند.

محل ورود کاتتر ممکن است کبود شود و سوزش داشته باشد. اگر غلاف به بازو یا مچ دستتان وارد شده باشد، بعد از خارج کردن آن، محل سوراخش را پانسمان میکنند. اگر غلاف از کشاله ی رانتان وارد شده باشد، ممکن است نیاز باشد برای چند ساعت در بستر بمانید و پایتان را صاف نگه دارید.

در بعضی موارد، پزشک شما ممکن است از دستگاهی استفاده کند که سوراخ کوچک درون شریان شما را ببندد، این کار ممکن است به شما اجازه دهد تا سریع تر به اطراف حرکت کنید. قسمتی از بدن شما که کاتتر از آن جا وارد شده است به دقت مشاهده میشود تا هرگونه تغییر رنگ، دما یا احساس در آن جا مشخص گردد.

در ابتدا، به دلیل آرام بخش ها احساس سستی دارید. پزشکتان به شما اطلاع میدهد که چه زمانی اجازه دارید از بستر بیرون بروید و در راه بروید. معمولا ۲ تا ۶ ساعت بعد از عمل میتوانید راه بروید.

بهبودی پس از آنژیوپلاستی قلب

بهبودی پس از آنژیوپلاستی قلب

معمولا بیماران یک شب در بیمارستان می مانند و روز بعد از عمل مرخص میشوند. ممکن است حتی بعضی از بیماران همان روز مرخص شوند. مدت زمانی که شما باید بعد از عمل در بیمارستان بمانید به این بستگی دارد که آیا در هنگام عمل مشکلی پیش آمده یا نه و اینکه محل ورود کاتتر چقدر خوب التیام می یابد.

وقتی که مرخص شدید، به شما یک کارت شناسایی سلامت می دهند که در کیف پولتان بگذارید. این کارت اطلاعات مهمی درباره ی استنت گذاری شما، محل قرار گیری آن در بدنتان، تاریخ عملتان، و اسم پزشک و اطلاعات تماس او را در بردارد. شما این کارت را باید به هر پزشک و دندان پزشکی که شما را درمان میکند نشان دهید.

بعد از این که به خانه بازگشتید، باید استراحت کنید و مقدار فراوانی مایعات بنوشید. شما نباید وسایل سنگین بلند کنید، نباید ورزش های سنگین انجام دهید یا حداقل تا ۲۴ ساعت سیگار نکشید.

علائمی از آنژیوپلاستی قلب که باید به آن ها توجه کرد

اگر محلی که کاتتر از آن وارد شده است شروع به خونریزی کرد، شما باید بخوابید، روی آن ناحیه فشار وارد کنید، و با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین هر گونه تغییر رنگ، درد یا احساس گرمی در ناحیه ای که کاتتر از آن وارد شده است را باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر دچار درد در قفسه سینه شُدید یا ناراحتی شَدید یا تکرار شونده در قفسه ی سینه ی خود احساس کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است نشان دهنده این باشند که شریان شما دچار تنگی شده است.

بازگشت به فعالیت های طبیعی بعد از آنژیوپلاستی قلب

بیشتر افراد بعد از حدود  یک هفته میتوانند به کار و فعالیت های قبلی خود بازگردند. افرادی که کارهای جسمانی انجام میدهند باید بیشتر صبر کنند. قبل از انجام هر کار جسمی با پزشک خود مشورت کنید. مانند تمام کارهای پزشکی، عمل استنت گذاری خطراتی دارد.

برای کسی که آنژیوپلاستی قلب یا استنت گذاری انجام داده است، مشکل است که خیلی زود به زندگی طبیعی خود بازگردد. داشتن دوستان و خانواده ای که میتوانند به افراد کمک کنند، بهبود را راحت تر میکند. یک دست کمک کننده، یک شنونده ی دلسوز، یا حتی یک جمع کوچک میتواند یک فرد را تشویق کند و او را با وجود نوسانات به زندگی طبیعی بازگرداند.

مراقبت های پس از آنژیوپلاستی قلب

مراقبت های پس از آنژیوپلاستی قلب

درکل، کسی که آنژیوپلاستی قلب انجام داده است، ۶ ساعت بعد از عمل میتواند راه برود. بهبودی کامل یک هفته یا کمتر زمان می برد. جایی که کاتتر از آن جا وارد شده است را ۲۴ تا ۴۸ ساعت خشک نگه دارید.

اگر پزشک کاتتر را از کشاله ی ران شما وارد کرده بود:

راه رفتن در مسافت کوتاه و سطح صاف بدون اشکال است. در دو سه روز اول بالا و پایین رفتن از پله ها را به دو بار در روز محدود کنید. حداقل تا دو هفته یا مدتی که پزشکتان توصیه کرده است از انجام کارهای حیاط، رانندگی، چمباتمه زدن (توالت ایرانی)، حمل اشیا سنگین، یا ورزش کردن بپرهیزید.

اگر پزشک کاتتر را از بازو یا مچ دستتان وارد کرده بود:

هیچ وسیله ی سنگین تر از ۴.۵ کیلوگرم را با دستی که کاتتر از آن وارد شده است بلند نکنید. هل دادن، کشیدن یا پیچاندن اشیا با دستی که کاتتر از آن وارد شده است نباید انجام شود.

برای کاتتری که از کشاله ی ران، بازو یا مچ دست وارد شده است:

۲ تا ۵ روز از فعالیت جنسی بپرهیزید و از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید فعالیت جنسی داشته باشید. در هفته ی اول حمام نکنید و استخر نروید. شما میتوانید دوش بگیرید، اما مراقب باشید جایی که کاتتر از آن وارد شده است برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت خیس نشود.

اگر کار شما سنگین نباشد می توانید ۲ تا ۳ روز بعد به کارتان برگردید. شما باید از جای عمل خود مراقبت کنید.

پزشکتان به شما خواهد گفت که هر چند روز یک بار پانسمان خود را عوض کنید. اگر جای برش شما شروع به خونریزی یا متورم شدن کرد، دراز بکشید و تا ۳۰ دقیقه آن را فشار دهید. آنژیوپلاستی قلب علتی که باعث مسدود شدن شریان شما شده است را درمان نمی کند.

ممکن است شریان شما دوباره دچار تنگی شود. رژیم غذایی سالم (برای قلب) داشته باشید، ورزش کنید، سیگار را ترک کنید (اگر سیگاری هستید) و تنش های خود (استرس) را کم کنید تا خطر ابتلای دوباره به انسداد شریان در شما کمتر شود. ممکن است پزشکتان به شما داروهایی دهد تا کسترول شما را کم کنند.

خیلی از افراد از آسپرین در کنار دیگر داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (پلاویکس)، پراسوگرل، یا تیکاگرلور، بعد از این عمل استفاده میکنند. این دارو ها رقیق کننده ی خون هستند. این ها از ایجاد لخته در شریان و استنت گذاری جلوگیری میکنند. لخته ی خون میتواند منجربه حمله ی قلبی شود. دارو را دقیقا مطابق تجویز پزشکتان مصرف کنید. بدون صحبت با پزشکتان استفاده از این دارو ها را قطع نکنید.

شما باید بلد باشید که در صورت تکرار آنژین چگونه از خود مراقبت کنید. مطمئن شوید که یک برنامه برای پیگری از طرف متخصص قلب خود دارید.

ممکن است پزشکتان شما را به برنامه های بازتوانی قلبی بفرستد. این کار به شما کمک میکند تا یاد بگیرید چگونه به آرامی ورزش خود را بیشتر کنید. همچنین شما یاد میگیرید که چگونه در برابر آنژین و حمله ی قلبی از خود مراقبت کنید.

فعالیت ها

تیم بیمارستانی طول مدت بهبودی و در صورت نیاز فعالیت های مناسب را به شما توصیه می کند.

در بیشتر موارد، توصیه می شود یک هفته پس از بهبودی زخم یا بیشتر از فعالیت های سنگین و شدید اجتناب کنید.

رانندگی

تا یک هفته پس از آنژیوپلاستی کرونر، رانندگی نکنید.

اگر راننده ی وسایل نقلیه سنگین هستید نیز نباید تا یک هفته رانندگی کنید و به مرکز اطلاع دهید.

زمانی می توانید مجددا رانندگی کنید که تست ورزش بدهید و مشکلی در فعالیت های خود نداشته باشید .

کار

بعد از یک هفته از انجام آنژیوپلاستی کرونر می توانید به کار بازگردید.

با این حال، اگر نیاز به انژیوپلاستی اورژانسی پس از حمله قلبی دارید، ممکن است بهبودی کامل چند هفته تا چند ماه طول بکشد و پس از آن بتوانید به کار بازگردید.

رابطه جنسی

اگر قبلا زندگی جنسی شما تحت تاثیر آنژین بوده است، ممکن است بتوانید بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر، یک زندگی جنسی فعال تر داشته باشید.

اگر در این مورد نگرانی دارید، با پزشک خود مشورت کنید. به گفته کارشناسان، داشتن رابطه جنسی معادل بالا رفتن از چند پله می باشد .

تغییر سبک زندگی

اگر آنژیوپلاستی کرونر انجام داده اید، اقداماتی برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات بیشتر در آینده لازم است. که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • صورت داشتن اضافه وزن سعی کنید وزنتان را کاهش دهید .
 • در صورتی که سیگار می کشید آن را ترک کنید .
 • از یک رژیم غذایی سالم کم چرب و کم نمک پیروی کنید
 • فعال باشید و منظم ورزش کنید .

سیگار کشیدن و داشتن اضافه وزن دو عامل اصلی بیماری قلبی می باشند. همچنین باعث می شوند درمان تاثیر کم تری داشته باشد .

کی با جراح استنت گذاری خود تماس بگیریم؟

با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 • خونریزی در محل ورود کاتتر وجود داشته باشد که با وارد کردن فشار هم متوقف نشود.
 • در محل ورود کاتتر تورم وجود داشته باشد.
 • در پا یا دستی که از آن کاتتر وارد شده است، پایین تر از محل ورود کاتتر تغییر رنگ، سردی یا بی حسی ایجاد شود.
 • برش کوچکی که کاتتر از آن وارد شده است قرمز و دردناک شود، یا ترشحات سبز یا زرد داشته باشد.
 • تنگی نفس یا درد قفسه سینه داشته باشید و با استراحت بهتر نشود.
 • نبض شما نامنظم شود –خیلی آهسته (کمتر از ۶۰ ضربه) یا خیلی سریع باشد (بیشتر از ۱۰۰ یا ۱۲۰ ضربه در دقیقه).
 • سرگیجه داشته باشید، غش کنید یا خیلی خسته باشید.
 • سرفه ی شما خلط خونی یا زرد یا سبز داشته باشد.
 • در مصرف داروهای قلبیتان مشکلی داشته باشید.
 • تب بالای ۳۸.۳ درجه سانتیگراد داشته باشید.

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آسمان چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرمن در هفته اخیر دو بار آنژیو پلاستی انجام داده در حال حاضر ترخیص شده ولی شبها سرفه های خشک و طولانی به سرغش میاد و یه درد خفیف در قفسه سینه علتش چه چیزهایی می تونه باشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   باید داروها بررسی شود و بیمار ویزیت شود

 • تصویر کاربر مليحه چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدودا بيست روز پيش انژيو پلاست شدم يك درد ثابت در پشتم هست البته بعد از انژيو درگيرش شدم ميشه علاء رو بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   معمولا مهم نیست
   ولی بلید ویزیت شوید

 • تصویر کاربر آذر چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شوهرمن 44ساله است سه تا ازرگهای قلبش گرفته بود یکیشون صددرصد دوتا نودوپنج درصد دکتر براش فنر زد پنج تا فنر گذاشت الان بعد از دوهفته دردداره و خارش بدن خواهش میکنم راهنمایی کنید درضمن ماخوزستان هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   خارش ناشی از عوارض داروی ماده حاجب است و تا سه هفته معمولا رفع میشود

 • تصویر کاربر شعبانی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . روز یکشنبه ۱۰/۱۶ خدمت شما آنژیو پلاست کردم . احساس سوزش سینه دارم . مثل ورزش کردن سریع که باعث سوزش سینه می شود . البته همیشگی نیست و گاهی اوقات است . چه دستوری می فرمائید .
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   معمولا مهم نیست. اگر اذیت شدید مراجعه نمایید

 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  از اینکه پاسخگوی سئوالات هستید بسیار سپاسگزارم جهت استحضار پدر بنده با 64 سال سن 20 روز پیش آنژیوپلاستی شدند و بعد از انتقال به ccu کمتر نیم ساعت به دلیل علائمی مجدد آنژیوپلاستی شدند گویا خون در استنت لخته شده بود که دکترها گفتند رگ پاکسازی شد و مجدد آنژیوپلاستی شدند و بعد از اکو گفتند عملکرد قلب افت کرده که پزشک معالج گفتند با مصرف قرص ها یکماه این مشکل رفع میشه الان پس از گذشت 20 پدر بنده تنگی نفس داره و اشتها کم شده لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   بهتر است با پزشک معالج مشورت شود

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مامان من بعداز عمل فنرگذاشتن از هوش رفت و فشارش بالا رفت علت چيه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   باید کل شرایط بیمار را دید با این مختصر تشخیص نمیتوان داد

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. آقایی حدود 43 ساله عمل فنرگذاری در یکی از رگ های قلبشان انجام شده است. و الان دارو مصرف می کنند. آیا مصرف روزانه محلول سیر و لیمو برای ایشان مفید است یا خیر؟ و میزان مصرف روزانه ایشان از این محلول چقدر باید باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   مضر نیست اما جای دارو را نمیگیرد
   میزان انرا !؟؟؟؟

 • تصویر کاربر اصغر چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  لطفا بفرمایید بعد عمل پلاستی قلب که قرص آسپرین و پلاویکس چگونه مصرف شود بنده آسپرین رو ۷ صبح و پلاویکس رو ۹ صبح مثرف میکتم
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   زمان خاصي ندارد

 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز. ببخشید کیسه شن آنژیوگرافی چه مدت باید روی پا باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   معمولا سه تا شش ساعت

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. آقای دکتر مادر من دو روز پیش آنژیوگرافی انجام داده ولی کبودی محل آنژیو که روی ران پاش بوده هنوز از بین نرفته. میخواستم بدونم که برای از بین بردن کبودی بعد از آنژیو چیکار باید کنیم و سوال دوم من اینه که این کبودی خطرناک نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   کار خاصی نیاز نیست اگر تورم ندارد چند روز بعد خوب میشود.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر