دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

علت تپش قلب در جوانان چیست؟

تپش قلب احساسی است که در فردی با ضربان قلب شدید، سریع، غیرعادی یا ترکیبی از این موارد رخ می دهد. تپش قلب احساسی را توصیف می کند که در بیمار هنگام احساس یک بی نظمی در ضربان عادی قلب خود رخ می دهد.


ناهنجاری های سیستم هدایت کننده الکتریکی قلب می توانند سبب تپش قلب بسیار شدید، بسیار آرام یا غیر عادی شوند.

برخی اوقات تپش قلب می تواند عادی باشد اما گاهی نیز ممکن است توسط مشکلی به وجود آید که قابل ملاحظه بوده و می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

تپش قلب می تواند یک ضربان اضافی قلب بوده و یا بیانگر وجود بسیاری از ضربان های اضافی و در کنار هم برای مدت زمانی طولانی باشد. گاهی اوقات عدم تپش قلب یا یک وقفه نیز می تواند حس شود.

علائم و نشانه های تپش قلب در جوانان چیست؟

تپش قلب توصیف کننده یک بی نظمی در ضربان قلب است که بیمار آن را احساس می کند. تپش های قلبی می توانند به صورت یک ضربان از دست رفته یا ضربان های مکرر و عود کننده حس شوند.

تپش قلب می تواند سریع، عادی یا غیر عادی نیز باشد. این وضعیت ممکن است به توصیف یک لرزش در قفسه سینه توسط بیمار منجر شود.

فشار خون بالا

امکان دارد بیماران از احساس پری در قفسه سینه یا گلوی خود شکایت کنند. همچنین ممکن است تنگی نفس، حالت تهوع و تعریق نیز با تپش قلب در ارتباط باشند.

در صورتی که ضربان قلب بسیار سریع باشد، فشار خون بیمار می تواند افت کند و سبب ایجاد احساس سبکی در سر و احساس قریب به غش یا بیهوشی شود. بسته به عامل ایجاد کننده تپش قلب، سنکوپ (غش کردن یا بیهوش شدن) می تواند اتفاق افتد.

تپش قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص تپش قلب می تواند سخت باشد زیرا اغلب، علائم تپش قلب متناوب و دوره ای هستند و ممکن است در هنگام مراجعه بیمار جهت مراقبت، موجود نباشند.

مانند اغلب وضعیت های پزشکی، کلید تشخیص بیماری در تاریخچه پزشکی و معاینات جسمانی نهفته است.

افراد کادر درمان می توانند سوالاتی را جهت درک احساس بیمار بپرسند. موارد زیر نمونه های این سوالات هستند:

 • آیا تپش ها به صورت تک ضربان های اضافی یا ضربان های از دست رفته هستند یا به گونه ای اتفاق می افتند که برای چند دقیقه یا چند ساعت به طول می انجامند؟
 • چه چیزی سبب رخ دادن آنها می شود؟
 • چه چیزی سبب از بین رفتن آنها می شود؟
 • چه علائم دیگری ممکن است بروز دهند؟ (از جمله این علائم تنگی نفس، درد قفسه سینه، تعریق، حالت تهوع و استفراغ، احساس سبکی در سر و سنکوپ می باشند.)

تاریخچه پزشکی از جمله سابقه ابتلا به بیماری قلبی یا ریوی و داروهای تجویز شده مهم می باشند.

دانستن مصرف یا عدم مصرف دارو ها یا مواد دارویی دیگر توسط بیمار مفید می باشد. این مواد شامل کافئین، داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی، الکل، و داروهایی غیرقانونی (مانند کوکائین، آمفتامین ها و…) می شوند که می توانند قلب تحت تاثیر قرار دهند.

معاینه جسمانی اغلب بر روی قلب و ریه ها تمرکز دارد اما در صورت لزوم بر روی دیگر اعضای سیستم های بدن نیز تمرکز می کند.

آزمایشات خون می توانند جهت جستجو برای شرایطی زمینه ای که می توانند تپش قلب ایجاد کنند مفید باشند. این آزمایشات می توانند شامل آزمایش الکترولیت ها، کلیه، عملکرد تیروئید و شمارش کامل سلول های خون (CBC) یا هموگرام جهت تشخیص آنمی (کم خونی) شوند.

اغلب هنگامی که تپش قلب رخ می دهد بیمار جهت معاینه حاضر نمی باشد اما با این حال یک آزمایش نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) می تواند جهت جستجوی شواهد غیر مستقیم علت احتمالی مفید واقع شود.

از آنجایی که برخی بیماران از ابتلای خود به ضربان زودرس دهلیزی (PAC) یا انقباضات زودرس بطنی (PVC) آگاهی ندارند، استفاده از یک مونیتور یا پایشگر قلبی می تواند مفید واقع شده و به تشخیص کمک کند.

ممکن است متوقف شدن علائم در هنگام ارزیابی آنها در هر باری که بیماران با شکایت از تپش قلب با پزشک ملاقات کرده یا به اورژانس بیمارستان می روند خسته کننده و آزار دهنده باشد.

اغلب بیماران مبتلا به تپش قلب به صورت سرپایی ارزیابی می شوند به جز در مواردی که در ارتباط با وضعیتی که زندگی بیمار را تهدید می کند نگرانی وجود داشته باشد.

پایشگرهای قلبی متنوعی می توانند برای مدت چند روز یا چند ماه پوشیده شوند تا بتوانند در صورتی که یک ناهنجاری قابل ملاحظه در ضربان قلب شناسایی شد آن را ثبت کرده و حتی به اعضای کادر درمان اطلاع دهند.

در برخی شرایط، ممکن است ضربان قلب توسط آزمایشات الکتروفیزیولوژیکال ارزیابی شود تا نقشه و طرح سیستم الکتریکی قلب مشخص شود. این فرایند شبیه کاتتر گذاری قلبی (وارد کردن یک لوله بلند و نازک به رگ) است اما کاتتر به جای اینکه وارد شریان شود وارد ورید می شود.

الکترود و کاتتر بلند به درون قلب هدایت شده و جهت ارزیابی مسیر های الکتریکی در درون عضله قلب استفاده می شوند. علاوه بر تشخیص، گاهی اوقات ممکن است مسیر هایی (الکتریکی) کوتاهی یافت شوند که با قطع کردن یا از بین بردن مسیر غیرعادی، آن را درمان کنند. سندرم ولف پارکینسون وایت نیز اغلب به این روش درمان می شود.

درمان تپش قلب در جوانان چیست؟

در صورتی که تپش قلب با درد قفسه سینه (همچنین درد فک، سو هاضمه یا خستگی شدید)، تنگی نفس یا سنکوپ (غش کردن) همراه باشد این وضعیت، یک وضعیت پزشکی اورژانسی می باشد.

تماس با سرویس فوریت های پزشکی و پیگیری فوری مراقبت پزشکی در این وضعیت ضروری است. تپش قلب بسته به علت زمینه ای ایجاد کننده ضربان غیرعادی قلب، درمان می شود و مناسب با نیازهای مختص به هر بیمار می باشد.

بسیاری از عوامل ایجاد کننده تپش قلب خود محدود کننده بوده (پس از مدتی خود به خود بر طرف می شوند) و تغییرات سبک زندگی می توانند رخداد آنها را کاهش دهند. این تغییرات شامل کاهش یا اجتناب از مصرف کافئین، الکل و داروهای بدون نسخه برای سرماخوردگی می شوند.

درمان بیماری قلبی

همچنین، بسیاری از داروهای گیاهی حاوی محرک هایی هستند که می توانند بر روی سیستم هدایت کننده الکتریکی قلب تاثیر گذار باشند. قطع مصرف سیگار همواره مناسب می باشد.

بسته به علت زمینه ای ایجاد کننده تپش قلب، ممکن است داروهایی جهت کنترل ریتم و میزان ضربان قلب برای بیمار تجویز شوند. دیگر درمان ها می توانند شامل ریشه کنی یا روش های جراحی جهت از بین بردن علت زمینه ای برخی انواع تپش های قلبی شوند.

در صورتی که شرایطی تهدید کننده زندگی علت تپش قلب باشند، ضربان ساز ها و دیفیبریلاتور ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر پسری 23 ساله هستم. بعضی اوقات تپش قلب دارم ولی درد و علائم دیگری ندارم فقط زمانی که خیلی به ضربانم توجه میکنم. اینجور میشم مشکل از چیه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   مسیله مهمی نیست
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 19 سالمه چند ماهه ک تپش قلب گرفتم وقتی توخوابم صدای کوچیکیم میاد توخواب یا یهوی بلند میشم سرم گیج میره و تپش قلب میگرم وقتی راه میرم اینا عادیه دلیلش چی میتونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام
   باید بررسی شود معمولا علت اضطرابی است
 • تصویر کاربر ستیا پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، 26سالمه. چند ماهی میشه که تپش قلب میگیرم و نفسم تنگ میشه، وقتی عصبی میشم دست چپم درد میگیره و حتی تا تو کمرم تیر میکشه، جدیداً حتی گردن درد هم میگیرم، بی دلیل تپش قلب میگیرم و بی قرار میشم. بنظر شما بخاطر اضطرابم یا مشکل قلبی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   دردها قلبی نیست
 • تصویر کاربر نیلوفر سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 19سالمه یه ماه میشه ک تپش قلب دارم هرروز دارم روزی دو سه ساعت میگیرم دکتر رفتم ازمایش و نوار قلب ولی گفتن سالمه. نمیدونم چیکارکنم قرص پروپرانول میخورم ولی لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   نگران نباشید مهم نیست
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من یه ماهی میشه ک تپش قلب دارم مثلا توی روز سه یا چهارساعت تپش قلب میگیرم دکتر رفتم نوار گرفته گفتن سالمه. ازمایش دادم گفتن سالمه ولی تپش قلبه هنوزم هست قرص پروپرانول میخورم ولی میترسم این همیشگی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   نگران نباشید مهم نیست
 • تصویر کاربر نگار سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دکتر من 22 سالمه و چندساله این مشکلو دارم که قلبم خیلی محکم میزنه جوری ک لززشش رو خس میکنم و ضربانم هم بالا و پایین میکنه و بین maxو minهست ینی گاهی اوقات 60 گاهی اوقات حتی 115 در حال استراحت.یه فشاریم روی قفسه سینم حس میکنم و بعصی وقتا یه تیرکشیدن مداوم سمت چپ قفسه سینم حس میشه ک انگار تا پشت بدنم میره.ایا مشکل خاصی هس؟چ ازمایشات تشخیصی احتیاجه انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   معمولا مشکلی نیست و ناشی از اضطزاب است
   اگر معاینه ونوار قلب انجام نداده اید انجام شود
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر من ۱۷ سال سن دارم و حدود یک ماهه که زمانی که می ایستم ضربانم خیلی بالا میرود و وقتی راه میروم کمی بهتر میشود.ضربانم طوری است که هنگامی که می ایستم انگار کمی نفسم تنگ میشود.من یازده ماه است که وارفارین مصرف میکنم به دلیل لخته شدن خون تو دستم.به خاطر همین تپش به بیمارستان قلب رفتم و نوار دادم که مشکلی نبود و نزدیک به ۷ ماهه پیش قلبم را اکو کردم که همه چیزش نرمال بود فقط میخاهم بدانم ایا این ضربان و تنگی نفس هنگام ایستادن خطرناک است؟مشکلش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   نباید مسیله مهمی باشد
 • تصویر کاربر Jf جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دوماهه یکی ازنزدیکانم متوجه بیماری مادرزادی اریتمی قلبی شده.۲۴سالشه دارو مصرف میکنه.و دکتربه اون عمل جراحی رو توصیه نمیکنه.دلیلش چیه؟‌
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   باید مدارک را بررسی کرد
 • تصویر کاربر سینا جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز من از دیروز غروب قلبم تند میزنه و در شب شدید تر میشه قفسه سینه ام گاهی درد میگیره و با بالارفتن از پله ها گاهی تند تر میزنه انگار داره از قفسه جدا میشه علت چیع
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختری 17 ساله هستم یه دو و سه ماهی است که دچار فشار خون و تپش قلب شده ام و میخواستم بپرسم چه باید کرد ؟! و وقتی مینشینم واز جایم بلند میشوم تپش قلب زیادی دارم علت چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   باید برای فشار خون درسن شما بررسی کامل انجام شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر