دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

علت تپش قلب در جوانان چیست؟

تپش قلب احساسی است که در فردی با ضربان قلب شدید، سریع، غیرعادی یا ترکیبی از این موارد رخ می دهد. تپش قلب احساسی را توصیف می کند که در بیمار هنگام احساس یک بی نظمی در ضربان عادی قلب خود رخ می دهد.


ناهنجاری های سیستم هدایت کننده الکتریکی قلب می توانند سبب تپش قلب بسیار شدید، بسیار آرام یا غیر عادی شوند.

برخی اوقات تپش قلب می تواند عادی باشد اما گاهی نیز ممکن است توسط مشکلی به وجود آید که قابل ملاحظه بوده و می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

تپش قلب می تواند یک ضربان اضافی قلب بوده و یا بیانگر وجود بسیاری از ضربان های اضافی و در کنار هم برای مدت زمانی طولانی باشد. گاهی اوقات عدم تپش قلب یا یک وقفه نیز می تواند حس شود.

علائم و نشانه های تپش قلب در جوانان چیست؟

تپش قلب توصیف کننده یک بی نظمی در ضربان قلب است که بیمار آن را احساس می کند. تپش های قلبی می توانند به صورت یک ضربان از دست رفته یا ضربان های مکرر و عود کننده حس شوند.

تپش قلب می تواند سریع، عادی یا غیر عادی نیز باشد. این وضعیت ممکن است به توصیف یک لرزش در قفسه سینه توسط بیمار منجر شود.

فشار خون بالا

امکان دارد بیماران از احساس پری در قفسه سینه یا گلوی خود شکایت کنند. همچنین ممکن است تنگی نفس، حالت تهوع و تعریق نیز با تپش قلب در ارتباط باشند.

در صورتی که ضربان قلب بسیار سریع باشد، فشار خون بیمار می تواند افت کند و سبب ایجاد احساس سبکی در سر و احساس قریب به غش یا بیهوشی شود. بسته به عامل ایجاد کننده تپش قلب، سنکوپ (غش کردن یا بیهوش شدن) می تواند اتفاق افتد.

تپش قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص تپش قلب می تواند سخت باشد زیرا اغلب، علائم تپش قلب متناوب و دوره ای هستند و ممکن است در هنگام مراجعه بیمار جهت مراقبت، موجود نباشند.

مانند اغلب وضعیت های پزشکی، کلید تشخیص بیماری در تاریخچه پزشکی و معاینات جسمانی نهفته است.

افراد کادر درمان می توانند سوالاتی را جهت درک احساس بیمار بپرسند. موارد زیر نمونه های این سوالات هستند:

 • آیا تپش ها به صورت تک ضربان های اضافی یا ضربان های از دست رفته هستند یا به گونه ای اتفاق می افتند که برای چند دقیقه یا چند ساعت به طول می انجامند؟
 • چه چیزی سبب رخ دادن آنها می شود؟
 • چه چیزی سبب از بین رفتن آنها می شود؟
 • چه علائم دیگری ممکن است بروز دهند؟ (از جمله این علائم تنگی نفس، درد قفسه سینه، تعریق، حالت تهوع و استفراغ، احساس سبکی در سر و سنکوپ می باشند.)

تاریخچه پزشکی از جمله سابقه ابتلا به بیماری قلبی یا ریوی و داروهای تجویز شده مهم می باشند.

دانستن مصرف یا عدم مصرف دارو ها یا مواد دارویی دیگر توسط بیمار مفید می باشد. این مواد شامل کافئین، داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی، الکل، و داروهایی غیرقانونی (مانند کوکائین، آمفتامین ها و…) می شوند که می توانند قلب تحت تاثیر قرار دهند.

معاینه جسمانی اغلب بر روی قلب و ریه ها تمرکز دارد اما در صورت لزوم بر روی دیگر اعضای سیستم های بدن نیز تمرکز می کند.

آزمایشات خون می توانند جهت جستجو برای شرایطی زمینه ای که می توانند تپش قلب ایجاد کنند مفید باشند. این آزمایشات می توانند شامل آزمایش الکترولیت ها، کلیه، عملکرد تیروئید و شمارش کامل سلول های خون (CBC) یا هموگرام جهت تشخیص آنمی (کم خونی) شوند.

اغلب هنگامی که تپش قلب رخ می دهد بیمار جهت معاینه حاضر نمی باشد اما با این حال یک آزمایش نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) می تواند جهت جستجوی شواهد غیر مستقیم علت احتمالی مفید واقع شود.

از آنجایی که برخی بیماران از ابتلای خود به ضربان زودرس دهلیزی (PAC) یا انقباضات زودرس بطنی (PVC) آگاهی ندارند، استفاده از یک مونیتور یا پایشگر قلبی می تواند مفید واقع شده و به تشخیص کمک کند.

ممکن است متوقف شدن علائم در هنگام ارزیابی آنها در هر باری که بیماران با شکایت از تپش قلب با پزشک ملاقات کرده یا به اورژانس بیمارستان می روند خسته کننده و آزار دهنده باشد.

اغلب بیماران مبتلا به تپش قلب به صورت سرپایی ارزیابی می شوند به جز در مواردی که در ارتباط با وضعیتی که زندگی بیمار را تهدید می کند نگرانی وجود داشته باشد.

پایشگرهای قلبی متنوعی می توانند برای مدت چند روز یا چند ماه پوشیده شوند تا بتوانند در صورتی که یک ناهنجاری قابل ملاحظه در ضربان قلب شناسایی شد آن را ثبت کرده و حتی به اعضای کادر درمان اطلاع دهند.

در برخی شرایط، ممکن است ضربان قلب توسط آزمایشات الکتروفیزیولوژیکال ارزیابی شود تا نقشه و طرح سیستم الکتریکی قلب مشخص شود. این فرایند شبیه کاتتر گذاری قلبی (وارد کردن یک لوله بلند و نازک به رگ) است اما کاتتر به جای اینکه وارد شریان شود وارد ورید می شود.

الکترود و کاتتر بلند به درون قلب هدایت شده و جهت ارزیابی مسیر های الکتریکی در درون عضله قلب استفاده می شوند. علاوه بر تشخیص، گاهی اوقات ممکن است مسیر هایی (الکتریکی) کوتاهی یافت شوند که با قطع کردن یا از بین بردن مسیر غیرعادی، آن را درمان کنند. سندرم ولف پارکینسون وایت نیز اغلب به این روش درمان می شود.

درمان تپش قلب در جوانان چیست؟

در صورتی که تپش قلب با درد قفسه سینه (همچنین درد فک، سو هاضمه یا خستگی شدید)، تنگی نفس یا سنکوپ (غش کردن) همراه باشد این وضعیت، یک وضعیت پزشکی اورژانسی می باشد.

تماس با سرویس فوریت های پزشکی و پیگیری فوری مراقبت پزشکی در این وضعیت ضروری است. تپش قلب بسته به علت زمینه ای ایجاد کننده ضربان غیرعادی قلب، درمان می شود و مناسب با نیازهای مختص به هر بیمار می باشد.

بسیاری از عوامل ایجاد کننده تپش قلب خود محدود کننده بوده (پس از مدتی خود به خود بر طرف می شوند) و تغییرات سبک زندگی می توانند رخداد آنها را کاهش دهند. این تغییرات شامل کاهش یا اجتناب از مصرف کافئین، الکل و داروهای بدون نسخه برای سرماخوردگی می شوند.

درمان بیماری قلبی

همچنین، بسیاری از داروهای گیاهی حاوی محرک هایی هستند که می توانند بر روی سیستم هدایت کننده الکتریکی قلب تاثیر گذار باشند. قطع مصرف سیگار همواره مناسب می باشد.

بسته به علت زمینه ای ایجاد کننده تپش قلب، ممکن است داروهایی جهت کنترل ریتم و میزان ضربان قلب برای بیمار تجویز شوند. دیگر درمان ها می توانند شامل ریشه کنی یا روش های جراحی جهت از بین بردن علت زمینه ای برخی انواع تپش های قلبی شوند.

در صورتی که شرایطی تهدید کننده زندگی علت تپش قلب باشند، ضربان ساز ها و دیفیبریلاتور ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر محسن صادقی قهرودی استادیار دانشگاه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی و والوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من پسری 16 ساله هم الان چند هفته ای هست که ضربان قلبم داعما محکم میزنه بار ها به فوق تخصص ها و دکتر های قلب رفتم ونوار گرفتم گفتند تبش قلبت بالاست وفقط قرص پراپرانول دادند ولی اصلا فرق نکرده بلکه محکم تر هم میزند(اکو هم انجام دادم) خواهش میکنم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   احتمالا ناشی از اضطراب است

 • تصویر کاربر Somaye چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بهار امسال فیلم یهو تند تند زد بعد من آروم از دیوار چسبیدم و دراز کشیدم حدود10دقیقه ای ادامه داشت بعدش یواش یواش به وضعیت قبلی برگشت بعد من دوباره امروز ظهر قلبم شروع کرد به تند زدن طوری که که میخواست از سینه بزنه بیرون بعد به زور رفتم یه لیوان آب خوردم چند تا نفسه عمیق به درد نخورد بعدش دراز کشیدم به خورده بهتر شدم اما به وضعیت قبلی یا نرمان خودش بر نگشته می‌خوام برم به کاری انجام بدم دوباره تند میشه من19سالمه چیکار کنم به نظرتون؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   باید بررسی شود

 • تصویر کاربر Zr چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. من 20سالمه و احساس تپش قلب دائمی دارم و ضربان قلب خودن رو در حالت عادی حس میکنم و کم خون هم هستم گاهی اوقات احساس یک یا دوضربان شدید دارم بعد به حالت عادی برمیگرده در حالت نشستن و خم شدن به طرف پایین خییلی به ندرت احساس درد تیرکشنده خیلی کوتاه داشتم... میخواستم بدونم مشکل خاصی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   به احتمال قوی ناشی از کم‌خونی است اما ویزیت و نوار ضروری است

 • تصویر کاربر مهديه سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  من يك دختر ١٧ ساله دارم كه امسال كنكور داره
  به طور ناگهاني دچار تپش قلب ميشه بعضي وقتها از خواب هم بيدار ميشه
  ميخواستم دليل اين مشكل را بدونم و راهنمائيم كنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   باید ویزیت شوند

 • تصویر کاربر mohammad پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من بيست و سه سالمه ورزشم ميكنم بدنسازي مشكلي ندارم مموقع ورزش ولي گاها تپش قلب دارم خعلي كوتاه قبلا هم نوار قلب دادم مشكلي نبوده ميخواستم ببينم دليلش چيه استرس هست يا چيز ديگ
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   هولتر انجام شود

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آقای دکتر پسر من ۲۱ سالشه دیروز بعد از ظهر خواب بود که زنگ خونه رو زدن با سرعت بلند شد درب را باز کرد بعد از چند لحظه یهو غش کرد و افتاد و رنگش پریده بود که مگفت تپش قلب گرفتم امروز هم وقتی از پله های دانشگاه بالا رفته بود دچار تپش قلب شده بود .میخواستم ببینم مشکلش چیه و نیاز به پیگیری داره یا نه از استرس امتحانات که لینجور شده چون تا بحال سابقه نداشته. ممنون از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   بررسی کامل ضروری است

 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دختری 18 ساله هستم این چند روز که ما امتحان داشتیم موجب افزایش ضربان قلب من شد مادرم این موضوع رو پیگیری کردن ومن رو پیش دکتر بردن دکتر از من ضربان قلب گرفت و گفت که ضربان اضافه داری بعد به من دستگاهی وصل کردن برای 48 ساعت بعد دکتر که ضربان من رو برسی کرد گفت که مستعد تپش قلب هستی می خواستم بدونم که این ضربان قلب من می تواند از استرس من باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   باید هولتر دیده شود

 • تصویر کاربر باقی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  خواهرزاده من حدودا 13 سالشه. شب گذشته ناگهان تپش قلب شدید گرفت به طوریکه ضربان قلبش حدودا 230 بود. بعد از حدود یک ساعت کمتر و حدود 95 شد و امروز ضربان قلب عادی دارد. آیا مشکل جدی وجود دارد؟ (سال گذشته یک بار تپش قلب شدید گرفته و که پزشک کودکان اعلام کرده مربوط به دوران بلوغ هست.) لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   حتما به پزسک‌مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ی دختر سیزده ساله ام،بیشتر موقعه ها قلبم درد میکنه،و شبا تپش قلب دارم ،تحمل دردش برام خیلی سخته
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   دکتر برید !!!

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من ۱۹ سال دارم.۳بار هم برای تپش قلبم رفتم پیش متخصص گفتن هیچ مشکلی نداری.ولی ضربان قلبم میانگینش bpm۹۵ اینا هست.اصلا دردی تو قفسه سینم احساس نمیکنم.ولی دست چپم بعضی وقتا احساس درد کم ولی طولانی مدتی میکنم.درصمن ورزش بدنسازی هم میرم.آیا این تپش قلبم خطرناکه؟باز برم متخصص؟؟یا فقط استرس و اضطراب دارم و همش تلقین میکنم؟چون یکیشون گفتن تلقین میکنی.ممنون از سایت عالیتون
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   قبلا هم گفته شده این نوع ثپش قلب علت قلبی ندارد باید عامل زمینه ایی بررسی شود که معمولا استرس است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر