دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

آیا سفر هوایی برای بیماران آنژیوپلاستی مجاز است؟

ابتلا به بیماری های قلبی همیشه به معنی این نیست که باید از رویای سفر با هواپیما دست بردارید. بیشتر افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند؛ می توانند مانند گذشته سفر کنند، تا زمانی که چند اقدام احتیاطی برای پرواز بدون خطر را رعایت کنند.


خطرات سفر هوایی برای بیماران آنژیوپلاستی و قلبی

درکل، خطر بزرگی برای افراد بیشتر مبتلا به بیماری های قلبی ندارد. حواث قلبی فقط در 1 تا 2 نفر از هر یک میلیون نفر طی مسافرت های هوایی رخ می دهد. در هر حال، بعضی از افراد مبتلا به بیماری های قلبی باید از مسافرت های هوایی خودداری کنند، حداقل به صورت موقت، به دلیل خطری که به محیط با ارتفاع بالا (و به همین صورت مقدار پایین اکسیژن) محدود میشود. فشار هوای درون کابین هواپیما با محیطی که تقریبا 8000 فوت از دریا ارتفاع دارد برابر است.

گرچه این ارتفاع اکسیژن کافی برای بیشتر افراد مبتلا به بیماری های قلبی را فراهم میکند، افرادی که بیماری قلبی آن ها به سختی جبران شده است می توانند مشکلاتی شامل تنگی نفس، سبکی سر یا آنژین صدری را تجربه کنند.

به طور کلی، خطر سفر هوایی برای بیماران آنژیوپلاستی و قلبی که بیماری آنها پایدار است، بسیار کم است. با این وجود، موارد اورژانس قلب شامل مقدار قابل توجهی اورژانس های پزشکی پرواز است. برای آمادگی جهت این وضعیت، توصیه شده است که در هر پرواز یک دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) وجود داشته باشد (دستگاهی که میتواند برای 30 مسافر یا تعداد بیشتری کاربرد داشته باشد).

یکی از بزرگ ترین خطرات پرواز برای افراد مبتلا به بیماری قلبی و یا افرادی که بالون زدن قلب را تجربه کردن، ایجاد لخته خون یا ترومبوز وریدی است. عوامل بسیاری می توانند خطر ایجاد لخته خون هنگام پرواز را بیشتر کنند. آن ها شامل کاهش آب بدن، پایین بودن میزان اکسیژن کابین و نشستن برای مدتی طولانی هستند. این خطر اساسا برای افراد دچار بیماری های قلبی بیشر است.

مطلب مرتبط: تغذیه بعد از آنژِوپلاستی

خطرات سفر هوایی برای بیماران آنژیوپلاستی

نکات لازم پرواز برای بیماران آنژیوپلاستی

هیچ دستور تصادفی یا آزمایش شده بالینی نیست که سوال خطر سفر هوایی برای بیماران آنژیوپلاستی و قلبی را پاسخ دهد. با این حال، متخصصان معمولا بعضی از دستورالعمل های شخصی را برای کاهش خطرات پرواز قبول دارند.

افراد مبتلا به بیماری های قلبی در موراد زیر نباید پرواز داشته باشند:

 • پیشینه حمله قلبی یا سکته مغزی در دو هفته گذشته
 • گذاشتن استنت شریان کرونار قلبی در دو هفته گذشته
 • پیشینه جراحی باز قلب (CABG) در سه هفته گذشته (در صورت داشتن عوارض ریوی مدت طولانی تر میشود)
 • داشتن آنژین ناپایدار، نارسایی قلبی که به خوبی کنترل نشده باشد یا آریتمی های کنترل نشده
 • داشتن فشار خون کنترل نشده

همچنین به طور ویژه متخصصان قبول دارند که افراد دارای ضربان ساز یا ایمپلنت فیبریلاتور می توانند بدون خطر پرواز داشته باشند.

مطلب مرتبط: تغذیه بعد از آنژیوگرافی قلب

بیماران قلبی قبل از پرواز چه نکاتی را رعایت کنند؟

 • با پزشک صحبت کنید تا ببینید آیا آزمایشی هست که قبل از پرواز به شما اطمینان دهد که بیماری قلب شما در حالت پایدار قرار دارد.
 • از پزشکتان بخواهید که سندی برای توصیف بیماری قلبیتان به شما دهد، که شما بتوانید آن را همراه خودتان داشته باشید
 • برای جلوگیری از عجله برای رسیدن به هواپیما، زودتر به فرودگاه بروید
 • مقدار کافی از داروهایتان را به همراه داشته باشید
 • یک کپی از پیشینه پزشکتیان را به همراه داشته باشید
 • شماره تلفن پزشک و اعضای خانواده تان را به همراه داشته باشد
 • شماره تماس یا وبسایت شرکت سازنده ضربان ساز یا ICD تان را به همراه داشته باشید
 • درطی پرواز، درنظر داشته باشید که برای پیشگیری از ایجاد لخته خون از جوراب فشاری استفاده کنید، از الکل پرهیز کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید
 • صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید که به شما اجازه دهد به راحتی از جایتان بلند شوید و به صورت دوراه ای در اطراف کمی راه بروید
 • وبسایت کنترل بیماری های قلبی را بررسی کنید تا توصیه های به روز ایمن سازی را ببنید
 • بررسی کنید که آیا بیمه درمانی شما برون بری پزشکی را پوشش می دهد یا خیر، در صورتی که پوششی نداشت، برای آن بیمه تکمیلی بگیرید

✅ اکثرا سفر هوایی برای بیماران آنژیوپلاستی بدون خطر هست ولی این زمانی درست است که فرد تمام موارد احتیاطی لازم را به طور کامل رعایت کند.

 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مامانم یک سال پیش استنت گذاشتن این بار دوم هست الان بعد یک سال نتونسیم مشده پیش دکترش بریم خود زاهدان هستیم دکتز اینجا پلاویکسشو قطع کرد الان داری روزی یه اسپرین با نیتروگلسرین و متوپرول و اتورستاتین استفاده میکنه ایا نیازی به اسویکس نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   ضروری نیست

 • تصویر کاربر سعیده پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای صادقی
  وقتتون بخیر باشه
  پدر من 30 دی در بیمارستان میلاد توسط شما آنژیوپلاستی شدند .به لطف خدا و زحمات شما حالشون مساعده ،ولی بیمارستان در خصوص نحوه ی مصرف داروهاشون و دوره نقاهتشون هیچ توضیحی به ما ندادند و گفتند باید با دکترشون صحبت کنید .دکتر پدرم خانم مهدی زاده هستند ولی از اونجایی که ما شما رو دکتر حاذق و باتجربه ای میدونیم میخوام پدرم توسط خودتون ویزیت بشه .
  سوالی که دارم اینه که پدرم چند وقت یکبار برای ویزیت باید بیان؟
  ایشون 12 سال پیش سابقه سکته قلبی داشتند که یکی از رگهاشون رو فنر گذاشتند.مجدد 6 دی ماه امسال سکته کردند که دو تا رگشون گرفته بود که یکی ش با بالون باز شده و اونی که فبلا فنر گذاشته بودند دوباره فنر دارویی براشون گذاشتید
  ممنون از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر محسن صادقی قهرودی پنجشنبه ۴ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   یک بار بعد از دوهفته با کلیه مدارک و داروها جهت ویزیت مراجعه کنید توضیح داده خواهد شد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر