دکتر صادقی قهرودی
متخصص قلب و عروق ، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

دیابتی ها چه بخورند؟

رژیم غذایی دیابتى یک برنامه غذایی سالم است که به شما کمک می کند قند خون خود را کنترل کنید. در ادامه یک برنامه غذایی کامل را برای شما آورده ایم.

رژیم غذایی دیابتى به معنای خوردن غذاهای سالم در مقادیر متوسط ​​و به صورت منظم است. رژیم غذایی دیابتى یک برنامه غذایی سالم است که به طور طبیعی غنی از مواد مغذی و کم چربی و کم کالری است. عناصر کلیدی آن میوه ها، سبزیجات و غلات هستند. در واقع، رژیم غذایی دیابتى ، بهترین برنامه غذایی برای اکثر افراد است.

هدف

اگر دچار دیابت یا پیش دیابت هستید، پزشک به شما توصیه می کند که به یک متخصص تغذیه برای ایجاد یک برنامه غذایی سالم مراجعه کنید . این برنامه به شما کمک می کند که قند خون (گلوکز) ، وزن و عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و چربی خون بالا را کنترل کنید.

هنگامی که کالری و چربی زیاد مصرف می کنید، بدن شما با افزایش نامطلوب گلوکز خون به آن پاسخ می دهد. اگر قند خون به صورت منظم چک نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی مانند سطح بسیار بالا و خطرناک گلوکز خون (هایپرگلیسمی) و عوارض طولانی مدت مانند آسیب عصبی، کلیوى و قلبی شود.

با انتخاب گزینه های غذایی سالم و رعایت عادات غذایی سالم می توانید سطح قند خون خود را در یک محدوده امن و طبیعى نگه دارید.

برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، کاهش وزن نیز می تواند کنترل قند خون را آسانتر کند و مزایای سلامتی دیگرى را نیز ارائه دهد. اگر شما نیاز به از دست دادن وزن دارید، رژیم غذایی دیابتى یک روش خوب و منظم برای رسیدن به هدفتان با خیال راحت است.

جزئیات رژیم غذایی دیابتی

رژیم غذایی دیابتى مبتنی بر سه وعده غذایی در روز است که به طور منظم مصرف می شود. این کار کمک می کند تا بدن شما از انسولین تولید شده یا از طریق دارو بهتر استفاده کند.

یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا یک رژیم غذایی را با توجه به اهداف، سلیقه و شیوه زندگی خود ایجاد کنید. همچنین می تواند با شما در مورد نحوه بهبود عادات غذایی خود، به صحبت کند.

رژیم دیابتی ها

رژیم غذایی دیابتى توصیه شده

کالری های خود را با این غذاهای مغذی حساب کنید:

# کربوهیدرات هاى سالم 

در طی هضم، قندها (کربوهیدرات های ساده) و نشاسته ها (کربوهیدرات های پیچیده) به گلوکز خون تبدیل مى شوند. بهتر است از سالم ترین کربوهیدرات ها، مانند میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس) و محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید.

# غذاهای غنی از فیبر

فیبر شامل تمام قسمت های غذاهای گیاهی است که بدن شما نمی تواند هضم یا جذب کند. فیبر میزان هضم بدن و قند خون را کنترل می کند. مواد غذایی با فیبر زیاد شامل سبزیجات، میوه ها، آجیل، حبوبات (لوبیا، نخود فرنگی و عدس)، آرد گندم و سبوس گندم مى باشند.

# ماهی 

حداقل دو بار در هفته ماهى بخورید. ماهی می تواند جایگزین مناسب برای گوشت با چربی بالا باشد. به عنوان مثال ماهى تونا چربی کل، چربی اشباع شده و کلسترول کمترى از گوشت و مرغ دارد. ماهی هایی از قبیل ماهی قزل آلا، ماهی خاویاری، ماهی تونا و ساردین ها دارای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که باعث کاهش چربى هاى خون به نام ترى گلیسیرید می شوند.

از مصرف ماهی سرخ شده و ماهی با سطوح بالای جیوه، مانند ماهی های تیلفی، و ماهی خال خالی اجتناب کنید.

# چربی هاى خوب

غذاهای حاوی چربی های غیر اشباع شده مونو و غیر اشباع پلی می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند. این مواد غذایى شامل آووکادو، بادام، گردو، زیتون، و روغن زیتون ، روغن بادام زمینی می باشند. اما بیش از حد مصرف نکنید ، زیرا تمام چربی ها کالری زیادی دارند.

چربی اشباع

⚠ غذاهایی که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید.

دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته قلبى را با سرعت بخشیدن به انسداد شریان ها و ایجاد پلاک افزایش می دهد. غذاهایی حاوی مواد زیر می توانند شما را از هدف رژیم غذایی سالم قلب دور کنند.

چربی هاى اشباع شده

محصولات لبنی پر چرب و پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، هات داگ، سوسیس حاوی چربی های اشباع شده مى باشند.

چربی های ترانس

این نوع چربی ها در میان غذاهای فرآوری شده، محصولات نیمه آماده، شیرینی و مارگارین می باشند.

کلسترول 

منابع کلسترول شامل محصولات لبنی پر چرب و پروتئین های حیوانی با چربی بالا، زرده تخم مرغ، جگر  و سایر فرآورده هاى گوشتی می باشد.

هدف گذارى کنید تا بیش از ۲۰۰ میلی گرم کلسترول در روز مصرف نکنید. هم چنین روزانه کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف کنید. با این حال، اگر فشار خون بالا دارید، باید کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز را هدف قرار دهید.

ایجاد یک برنامه

چندین روش متفاوت برای ایجاد یک رژیم غذایی دیابتى در دسترس است که به شما کمک می کند سطح قند خون خود را در حد نرمال نگه دارید. با کمک متخصص تغذیه، ممکن است یک یا ترکیبی از روشهای زیر برای شما موثر باشد:

روش بشقاب

انجمن دیابت آمریکا یک روش هفت گانه ساده برای برنامه ریزی غذایی ارائه می دهد. در اصل، به خوردن سبزیجات بیشتر تمرکز می کند. هنگام تهیه بشقاب خود نیمی از آن را با سبزیجات بدون نشاسته ، مانند اسفناج، هویج و گوجه فرنگی پر کنید. یک چهارم آن را با پروتئین مانند ماهى تونا یا گوشت پر کنید. ربع آخر را با غلات یا مواد غذایی نشاسته ای پر کنید. یک میوه یا محصول لبنی و آب یا چای یا قهوه شیرین نشده را به آن اضافه کنید.

شمارش کربوهیدرات ها

از آنجا که کربوهیدرات ها به گلوکز تبدیل می شوند، لذا بیشترین تاثیر را بر سطح قند خون دارند. برای کمک به کنترل قند خون ، هر روز در فواصل منظم، به خصوص اگر داروهای دیابت یا انسولین مصرف می کنید، مقدار کربوهیدرات مساوى مصرف کنید.

یک متخصص تغذیه می تواند به شما چگونگی اندازه گیری میزان مواد غذایی و توجه به برچسب های مواد غذایی یاد مى دهد. اگر در حال مصرف انسولین هستید، او می تواند به شما در مورد چگونگی شمارش کربوهیدرات ها در هر وعده غذایی یا میان وعده  و تنظیم میزان انسولین بر اساس آن آموزش مى دهد.

سیستم تبادل لیست ها

متخصص تغذیه توصیه می کند که از فهرست تبادل غذاها استفاده کنید تا به شما در برنامه ریزی غذا و تنقلات کمک کند. لیست ها توسط دسته ها، مانند کربوهیدرات ها، منابع پروتئینى و چربی ها سازمان یافته است.

می توانید غذایى با میزان کربوهیدرات، پروتئین، چربی و کالری و همان تاثیر بر قند خون را با یک غذا با همین مشخصات از دسته ى دیگر را انتخاب کنید.

شاخص گلیسمی

برخی افراد مبتلا به دیابت از شاخص گلیسمی برای انتخاب غذاها، به ویژه کربوهیدرات ها استفاده می کنند. این روش غذاهای حاوی کربوهیدرات را بر اساس تاثیر آن بر میزان قند خون تنظیم می کند. با متخصص تغذیه خود در مورد این که آیا این روش ممکن است برای شما موثر باشد، صحبت کنید.

دیابت

منوی نمونه

هنگام برنامه ریزی غذایی، سطح فعالیت خود را در نظر بگیرید. منوی زیر برای کسی که نیاز به ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ کالری در روز دارد طراحی شده است.

# صبحانه

نان  (۱ تکه متوسط) با ۲ قاشق چای خوری ژله، ۱/۲ فنجان غلات گندم با یک فنجان شیر ۱ درصد چربى، یک تکه میوه، قهوه

# ناهار

پیتزا پنیر و سبزیجات ، یک سیب متوسط ​​با ۲ قاشق غذاخوری کره بادام، آب.

# شام

ماهى سالمون،  ۱ و ۱/۲ قاشق چای خوری روغن نباتی، سیب زمینی پخته شده، ۱/۲ فنجان هویج، سالاد  ( ۱ و ۱/۲ فنجان اسفناج، ۱/۲ فنجان گوجه فرنگی، ۱/۴ فنجان فلفل خرد شده، ۲ قاشق چای خوری روغن زیتون، ۱ قاشق چای خوری سرکه )، چای سرد

# میان وعده 

۲ و ۱/۲ فنجان پاپ کورن یا یک پرتقال با ۱/۲ فنجان پنیر کم چرب ۱ درصد.

 نتایج

پیوستن به رژیم غذایی دیابتى بهترین راه برای کنترل سطح قند خون و جلوگیری از عوارض دیابت است.

به غیر از مدیریت دیابت، رژیم غذایی دیابتى نیز از مزایای دیگری برخوردار است. از آنجا که رژیم غذایی دیابتى توصیه به مصرف مقدار زیادی از میوه ها، سبزیجات و فیبر مى کند ، احتمال دارد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان ها را کاهش دهد و مصرف فراورده های لبنی کم چرب نیز ممکن است خطر کاهش توده استخوانى در آینده را کاهش دهد.

خطرات

اگر دچار دیابت هستید، مهم است که با پزشک و متخصص تغذیه خود مشارکت کنید تا یک برنامه غذایی سالم برای شما ایجاد کنند. استفاده از غذاهای سالم، کنترل میزان غذا و برنامه ریزی برای مدیریت سطح قند خون را در برنامه خود قرار دهید.

همین الان مشاوره بگیر